• $16,979
  • €17,4927
  • 963.918
  • 2371.25
7 Mayıs 2019 Salı

İran petrol satışını durdurmayacak!

Donald Trump İran’a yasaklar koymuştu ve İran’ın ekonomik büyümesini sabote etmişti. Resesyon sonucu, İran Cumhuriyeti, yüzde 40 civarında enflasyon altında kalmıştı. Netice ise İran ekonomisinin yüzde 6 küçülmesi olmuştu. İran uzun zamandır ABD ile pozitif diyalog yaşamamaktaydı. Çünkü Trump geçen yıllarda İran’ın petrol sektörüne ve de bankalarına büyük zarar veren yasaklar gündeme getirmişti. Çünkü ABD İran’da nükleer silah yapılmasını istemiyordu. Halbuki İran 2015'te Batılılı ülkelerle nükleer şeyler kullanmayacağı konusunda anlaşma da yapmıştı. Önemli sorun da, İsrail ve Suudi Arabistan’ın petrol durumları nedeniyle ABD’nin İran’ı pasifleştirmesini istemesiydi. Irak, Suriye ve Yemen de ABD tarafından sorunlara bulaştırılmaktaydı. ABD ve dostlarıyla olan geçimsizlik İran’ın ekonomik durumunu perişan etmekte idi.

2 Mayıs 2019 tarihli Wall Street Journal’da bildirildiği gibi, İran kendisine yapılan baskıları kabullenmeyeceğini ve ham petrolünü başka ülkelere satmayı bırakmayacağını alenen ilan etmeye başladı. İslami Cumhuriyet, petrol satış yasağını uygulamayacaktı!

Tabii İran diğer taraftan petrolünü satacak bazı ülkeler veya durumlar da bulacaktı. Çünkü ihracatlar günde bir milyon varilden fazlaya düşmeye başlamıştı. Uzmanlara göre bu yaz da satışlar ancak günde 300 veya 400 bin varil olabilecekti. Trump yasaklar koymasaydı, İran 2018 yılı mayıs ayında yaptığı gibi günde 2.5 milyon varil satacaktı. Ama İran’ın petrol alan müşterileri, mesela normal olarak günde 400 bin varil petrol alan Çin, bugünlerde petrol almayı tamamen durdurmuştu. Bir miktar petrol yurtdışında depolanmaya başlanmıştı ve bazı ülkeler de, çaktırmadan petrol almaya başlamıştı. Çin ve Hindistan da önümüzdeki dönemde liman ücreti ödemek için petrol verilmesi gibi yaklaşımlar yapmaktaydı. Ödenen döviz cinsi paraların nasıl kullanılacağı da sorun olmaya başlamıştı. İran bankaları da sorunlar yaşayabilirdi.

Suudi Arabistan ise İran’ın petrollerinin yerine kendi petrolünü Trump veya da başka ülke personeline verebileceğini açıklamış bulunuyordu. Ama OPEC üzerinden bazı çekişmeler de gerçekleşiyordu. Diğer taraftan da mesela, Libya ve de Venezuela'nın satışta ne yaptıkları konusu da vardı.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı