• $17,2862
  • €17,672
  • 968.049
  • 2419.13
29 Kasım 2012 Perşembe

İngiltere'ye Kanada'lı Başkan!

Bu hafta tüm dünyada ilginç yorumlara yol açan bir atama gerçekleşti. Kanada Merkez Bankası'nın şu anki Başkanı Mark Carney, uzun zamandır medyaya ilan vererek kendi Merkez Bankası'na Başkan arayan İngiltere'de, Merkez Bankası Başkanlığı'na seçildi. Mark Carney 318 yıllık Merkez Bankası'nda, İngiltere'nin 120'nci ama ilk yabancı Başkan olarak 2013 ortasında zamlı maaş ile göreve başlayacak . 
İngiltere bankacılıkta global boyutta büyük yeri olan bir ülke. Ancak Merkez Bankası içine kapalı ve aşırı hiyerarşik olmakla, Hazine'ye bile uzak kalmakla ve krizde pasif olmakla suçlanıyordu. 
'İSTİKRAR'DA UZMAN
Bankanın birinci belası tabii ki libor faizi skandalı idi. İngiltere Merkez Bankası'nın şu anki Başkan Yardımcısı Paul Tucker 30 yıla yakın bir süredir İngiliz Merkez Bankası'nda idi ve Merwyn King'in ardından en doğal Başkan adayı olarak görülmekte idi. Ancak İngiltere'de  uzun zamandan beri libor skandalı denen ve İngiliz bankalarının tüm dünyada uygulanan benchmark faiz haddi olan liboru kendi çıkarlarına göre ayarladıkları şeklindeki büyük rezillik ve Merkez Bankası'nın da bu duruma müdahale etmediği ithamı ortaya çıkmıştı. Üstelik konuyu izlemek konusunda yetkili ve sorumlu kişi olan Başkan Yardımcısı Paul Tucker'ın da Parlamento'daki incelemede durumdan haberdar olmadığını belirtmesi, sonra da aslında haberi olduğu ve konuya bulaşmamayı seçtiği ortaya çıkmıştı. Tucker ile Barclay's yöneticisi R.E.Diamond arasındaki e-mail trafiği libor faizinin suni şekilde düşük tutulması yönünde bir girişimi ortaya çıkarmıştı. Bankada iki numara olan Bay Tucker'in olası Başkan adaylığı ve de İngiltere Merkez Bankası'ndaki geleceği de böylece belirsiz hale gelmişti. Şu andaki Başkan Merwyn King 2013 yılının ortasında normal süresi dolarak görevden ayrılıyor ama o da 2007 yılında İngiltere'de krizi başlatan Northern Rock Bankası'nın kurtarılma operasyonuna geç başlamak ve faizleri uzun süre yüksek tutmak ve krizi yönetememek ile eleştirilmekte idi.   
Diğer taraftan İngiltere, AB tarafından gündeme getirilmek istenen AB Bankaların ortak denetim ve gözetim kurumu projesi nedeni ile de AB ile sürtüşmekte ve AB tarafından da dışlanmakta idi. Kaldı ki İngiliz Merkez Bankası'nın artık sadece para poltikası değil, finansal istikrar ve macroprudential politikalar konusunda da atılım yapması gerekmekte idi. Yeni aday bu konuda da uzman!
BUZ HOKEYİ OYNAMIŞ
Mark Carney 1965 yılında Kanada'da doğmuş ve okumuş, sonra Harvard'da lisans eğitimini tamamlamış, daha sonra da İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde ekonomi master ve doktorasını yapmış. 13 yıl ABD kurumu Goldman Sachs'ta ve dünyanın çeşitli bölgelerinde ve bu arada Londra'da da çalışmış. 2003 yılında Kanada'da Maliye Bakanlığı'na girmiş ve 2004 yılında Maliye Bakanı yardımcısı olarak göreve getirilmiş. 2008 yılında da kriz ortasında Kanada Merkez Bankası Başkanlığı'na atanmış ve krizdeki yönetim başarısı ile dikkati çekmişti. 2011 yılında ise Merkez Bankası'ndaki görevine devam etmekle beraber G-20 grubunun bir kuruluşu olan ve global kriz nedeni ile kurulan 'Financial Stability Board' adlı uluslararası organizasyonun da başına getirilmiş ve libora alternatif bulunması konusu üzerinde çalışmakta idi. Karısı bir İngiliz ve çocukları da hem İngiltere hem de Kanada'da çifte vatandaş. Mark Carney Harvard Üniversitesi'nde öğrenci iken de buz hokeyi takımında da yer almış iyi bir sporcu imiş.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı