İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7189
  • 5.5073
  • 192.67
  • 94986

İngiltere hafifçe faizleri yükseltti!

İngiliz Merkez Bankası son on yıldır ilk defa, ülke faizlerini az da olsa yükseltti. Banka geçtiğimiz perşembe günü politika faizini yüzde 0.5 düzeyine getirdi. Politika faizi daha önce 0.25 düzeyinde idi. Merkez Bankası bundan sonra tekrar faiz artıracak olsa da, 2020 yılı sonuna kadar ancak iki defa daha 0.25’lik faiz artışı yapabileceğini belirtti. Bu açıklamalardan sonra da İngiliz Poundu biraz değer kaybetti ve de İngiltere’nin kamu tahvillerinin getirileri biraz düştü.

Merkez Bankası’nın faizi artırışı diğer ülkelerin enflasyonlarının yüksek olmasından ve de büyümelerinin de artmış olmasından dolayı ve de İngiltere’nin de Avrupa’dan çıkış yaklaşımı nedeniyle kargaşada kalmış olmasından kaynaklanıyor. Çünkü İngiltere sadece kriz nedeniyle faizleri düşük tutmamıştı, bir de ülkenin başında Brexit ve diğer sorunlar vardı.

İngiltere’de enflasyon şu anda yüzde 3 kadar, halbuki Merkez Bankası’nın hedef enflasyonu ise yüzde 2 idi.

ABD Merkez Bankası aralık ayında 2015 yılından bu yana kısa vadeli faizleri beşinci defa artıracağını söyledikten sonra, Avrupa Merkez Bankası da bono alma yaklaşımını yakında azaltacağını açıklamıştı. Dolayısıyla İngiltere Merkez Bankası da yeniden faiz artırmaya başlamaya karar vermişti ve mesela Çek Cumhuriyeti de ağustos ayından bu yana ilk defa faiz artırmıştı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney de “Artık dünya ekonomisi tam hızla düzeliyor, bizim de çok geride kalmamız gerekti” diyerek, faiz artışının nedenini açıklamıştı ve İngiltere Merkez Bankası’nın önümüzdeki dönemde kilit faizleri, yavaşça olsa da, artıracağını böylece belirtmiş oldu.

Banka Başkanı Mark Carney faiz artışının nedenlerini özetliyor. Carney diyor ki “Zaten faizleri artıracaktım, artıracağım biliniyordu ama Brexit’in engel olduğu sanılıyordu. Halbuki çok neden vardı. Ama piyasadaki kişiler ilk faiz artışından sonra hangi hızla faiz artışı yapılacağına karar veremiyordu. Ama 2020 yılına kadar sadece iki faiz artıracağım sözü piyasayı rahatlatan bir unsur olmuştu. Finansal krizde, ülkenin enflasyonu çok azmadan, faizle ilgili yavaş hareket edilebileceği de ortaya çıkmıştı.”

Carney, “Brexit diğer ülkeler kadar yüksek faiz hareketi yapılması gerekmediğini ortaya koyuyor, hızlı faiz artışını da bir miktar engelliyordu. Sadece enflasyonu yüzde 3 düzeyinden yüzde 2 düzeyine indirebilirsek, reel gelirler ve ücretler üzerindeki baskı da ortadan kalkmış olurdu” diyor.

Başkan Mark Carney kendinden çok emin gözüküyor!

FETÖ/PDY terör örgütünün astsubay sorumlusu Kayseri’de saklandığı gaybubet evinde yakalanarak gözalt

FETÖ´nün askeri sorumlusu gaybubet evinde yakalandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Münbiçli aşiretlerin Türk askerine desteği büyüyor

3. havalimanına ilk iniş gerçekleşti

En Çok Okunanlar