• $9,3115
  • €10,8675
  • 529.708
  • 1429.85
27 Nisan 2013 Cumartesi

İngiliz futbolu batık!

Ülkemizde futbol ekonomisi bilinen bir şey değil, çünkü kulüplerin mali yapısı şeffaf değil. Gerekirse "Büyük başkan açığı kapatır!" denir, mali sorunlar idare edilmeye çalışılır. Bugünlerde kime sorarsanız size en 'büyük lig' İngiltere Premier Ligi'dir der! Ama neden İngilizler bu yıl Şampiyonlar Ligi'nde son dörtte yok? Neden İngiliz Milli Takımı Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında başarılı olamıyor? İngiliz kulüpleri müflis olmasın sakın! İngiliz Premier Ligi'nde kulüplerin mali tabloları açık, naylon veya gizli değil! İngiliz liginin ekonomisine bakalım. 
Önce küme düşme adaylarını inceleyelim. Ligde dört maç kala düşme adayları dipten başlayarak Reading,Q.P Rangers, Wigan ve Aston Villa diye sıralanıyor. Bazıları kurtulabilir, biz mali duruma bakalım!

READING DÜŞTÜ

Rus milyarderi Zingareviç'in oğluna 'hediye ettiği' ve ligde sonuncu Reading 24 puanla rahmetli! Reading 14.8 milyon sterlin gelir ve 26.6 milyon sterlin sporcu ücreti ödemesiyle, net 22.2 milyon sterlin borçlu. Sporcu ücretleri gelirlerin yüzde 180 kadarı. İngiltere'de Küme düşenler iflas etmesin diye 23 milyon sterlin 'paraşüt ödemesi' denen yardımı alıyor. Yani Reading'in borcu sıfırlanmış olacak ama geriye para kalmayacak. İnşallah satabilecek oyuncuları vardır! "Patronun veledi" para vermese de iflas Allah'ın emri! Reading 'zengin bebenin' bonkör ama verimsiz transfer  harcamalarının kurbanı.
19'uncu Q.P. Rangers  de  24 puanda. 64 milyon gelir, 58.4 milyon sporcu maaş ödemesiyle 88.9 milyon net borç sahibi. Küme düşerse paraşüt ödemesi alacak, ama satılabilecek A.Tarabt ve L.Remy gibi iki oyuncusu var. Sporcu ödemeleri gelirin yüzde 92.2 kadarı. Belki de ligde en zor mali durumdaki, en müflis takımlar. Sahipleri ise Malezyalı T.Fernandez ! 
18'inci Wigan Athetic'in 31 puanı var. Toplam geliri 52.6 milyon, sporcu ödemesi 37.7 ve net borcu 20.5 milyon. Gelirlerinin yüzde 87.6 kadarı da yayın geliri. Yani borcu düşük fakat kümeden düşme onlar için felaket olur, çünkü  yayın geliri düşecek. Sporcu ücretleri gelirin yüzde 71.2 kadarı. Paraşüt ödemesi onları da pek kurtaramaz, oyuncu satacaklar!

ŞAMPİYON DA İYİ DEĞİL

Bu üç takıma hafta sonu itibarı en yakın takım ise Aston Villa. 34 puanı var. 80.4 milyon geliri, 69.6 milyon sporcu ücreti ödemesi var. 121.5 milyon net borcu da var. Gelirinin yüzde 58'iyayından. Sporcu ücreti gelirinin yüzde 86.6 kadarı. Son ümit kapısı futbolcular.
Gelelim zirveye Manchester United'a. ABD'li Glazer Ailesi'nin sahip olduğu takımın toplam borcu 336 milyon sterlin. Geliri de 320.3 milyon sterlin. Sporcu ücretleri de 202 milyon sterlin gelirinin  yüzde 50.5'i. Scholes ve Giggs gibi oyuncular bu yüzden emeklilikten çağırıldı. Zaten Christiano Ronaldo'yu da bu bozuk mali yapıdan satmışlardı.Büyük olasılıkla küme düşecek Wigan 11 Mayıs'ta M.City ile Federasyon Kupası finali oynayacak. Kazanırsa 5.1 milyon, kaybederse de 3.8 milyon dolar alacak. Ligde kalabilse idi 60 milyon dolar alabilecekti. Ligin şampiyonu ise 100 milyon doları üstünde kazanıyor. En iyi ligin şampiyonu bile müflis! Futbolda 'para' veya  'para babası başkan' ile saadet olmuyor altyapı önemli Türk futbolunun ekonomisi ve yapısı da  değişmek zorunda!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Başkan Recep Tayip Erdoğan'a Angola ziyaretinde  eşlik eden eşi

“Geleceği kadınlar belirleyecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu