• $13,4547
  • €15,2447
  • 795.679
  • 2014.21
1 Mart 2016 Salı

Infantino FIFA'yı nasıl kazandı?

AIPS Futbol Komisyonu Başkanı Keir Radnedge cuma günü gerçekleşen FIFA Başkan seçimi ile ilgili detayları güzelce toparlamış, kibarca özetlemiş ve 28 Şubat günü yayınlamış. Radnedge 67 yaşında, 33 kitabı olan, BBC Radyo ve Televizyon Muhabiri, World Soccer ve Kicker gibi dergilere katkı yapmış, en önemlisi de 'The Complete Encylopedia of Soccer' yazarı ve Daily Mail ve Guardian'da da yazmış ve de AIPS Başkanı bir spor yazarıdır. Söyledikleri aşağıda!

FIFA Başkanı olmak için beş aday vardı. Güney Afrikalı 62 yaşındaki T. Sexwale çekildi. Aslında iyi ve akıllı konuşan bir adaydı.
Geriye 40 yaşındaki Ürdün Prensi Ali Bin Hüseyin, 50 yaşındaki Bahreyn Prensi Salman Bin İbrahim El Halife, 57 yaşındaki Fransız Diplomat Jerome Champagne ve de İsviçre’nin Alman bölümünden 45 yaşındaki, Platini döneminde UEFA Genel Sekreterliği yapmış Gianni Infantino vardı. Futbol camiasını en iyi bilen de daha önceki UEFA Genel Sekreterliği nedeniyle Infantino idi.
Bahreyn Şeyhi Salman önceleri birçok kimse tarafından şansı en yüksek aday olarak kabul ediliyordu. FIFA Kongresi başlamadan evvel cuma sabahı erkenden Zürich’teki Hallenstadion’a gelmişti, gülerek, selamlaşarak, tanıdıklarını öperek kazanacağından emin bir görüntü veriyordu. Aslında ortada konuşulanlara göre 117 oyu garanti idi ve seçimi kazanacaktı. Zaten 104 oy yeterli idi.
Ama Bahreyn’de Babası “Kral” tarafından yapılan, Sünni-Şii gerilimi sonrası insan hakları ihlali suçlamaları da New York Times’da peş peşe iki gün ve birçok Avrupa gazetesinde de geniş yer almıştı. Şeyh Salman bu konulara hiç girmiyordu. Fakat bütün Asya’nın oylarını da alabileceğini düşünüyordu. Ayrıca Afrikalı Hayatou karşıtı Afrikalılar arasındaki münafıklar ona oy vermezdi, fakat Okyanusya’dan, Afrika’nın çoğunluğundan, Karaibler’in yarısından ve de az da olsa bazı Avrupa ülkelerinden ve de Rusya’dan da oy alabilmeyi umuyordu.
Seçimden önceki gün tüm adaylar otellerde görüşmeler yapıyordu. Şeyh Salman işe Renaissance Oteli’nde CONCACAF’ı ziyaretle başlamıştı ama UEFA’nın kaldığı Oerlikon Swissotel’e öğleden sonra vardığında söyleyecek bir şeyi olmadığı da gözüküyordu. Infantino destek ve finansman sağlayacağını ve tesis yardımına da devam edeceği gibi önemli bazı vaatler yapmakta idi. Bu da birçok kimse oldukça önemli idi.
Seçim günü ise ilginç şekilde, aniden Afrika, Karaibler ve Okyanusya taraf değiştirdi, Infantino'ya döndü. İlk tur seçimde Salman 85 oy alırken, Infantino 88 oy alınca işler değişti. İkinci turda Prens Ali’nin 27 adamı da Infantino tarafına geçti. İşin ilginç olanı, ABD de taraf değiştirerek Infantino safına geçmişti. Sunil Gulati, yani ABD Futbol Federasyonu Başkanı salonda Infantino lehine en büyük propagandayı yapan kişi olmuştu.
Yani Infantino Avrupa oyları ile kazanmış değil! İkinci turda da kazancı getiren ve farkı Infantino lehine büyütenler Afrika ve Karaibler temsilcileri oldu demek çok daha doğru.
Infantino mali yapıya ve hesaplara baktığında söz verdiği her şeyi yerine getiremeyeceğini görecektir ama en azından yardım ve destek konusunu gündemde tutarak kazanmayı becerdi diyelim!

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında