• $12,8475
  • €14,5237
  • 737.282
  • 1808.79
21 Nisan 2018 Cumartesi

IMF optimistik ama yapısal riskler de var

Martin Wolf önemli bir iktisatçı. Bugünkü durumu güzel özetlemiş. Dünya ekonomisi oldukça güçlü bir dönem yaşamakta. Ama 2003-2007 arasındaki kadar güçlü de değil. 2017’deki büyüme ve IMF tarafından yapılan 2018 ve 2019 tahminleri, krizden bu yana olan tüm yıllardan da daha da yüksek. Yaşanan döneme ‘kırılgan toparlanma’ denilebilir. IMF’nin son ‘The World Economic Outlook’ çalışması dünya büyümesinin tahminlerinden daha yüksek olacağını söylüyor. İsim koyacaksak hazır, ‘kırılgan toparlanma dönemi’ denilebilir.

Büyük gelişmiş ekonomilerin büyümesi, 2018 ve 2019’da yüzde 0.5 kadar yüksek olacak. 7 büyük ekonomiden bir tek UK büyüme yaşamayacak. Bu da Brexit’in faturası. Genel büyüme tahminleri, 2018’de yüzde 1.1 artan büyüme ve de hatta 2019’da yüzde 0.8 daha yüksek büyüme. Piyasa, ABD politika faizlerinin şimdi geçen sonbahardan yüksek olmasını bekliyor. Beklenen faiz 2021’de bile yüzde 3 değerinin altında olacak gibi.

Gelecekteki risklere bakılırsa da IMF fazla risk görmüyor. ABD’de güven olması daha yüksek yatırım ve tüketim demek. Kuvvetli yatırım ise, daha kuvvetli prodüktivite büyümesi ve de düşünülenden daha düşük enflasyon beklentisi demek.

Ancak belirsizlik dolu ortam ve piyasa dalgalanması, güveni azaltarak, talebi düşük hale getirebilir. Uzun vadede risklerin ortadan kalkması mümkün ve de gelişmiş ülkelerde ve de gelişen ülkelerde yukarıya dönüş gerçekleşebilir. Ama aşağı doğru riskler de var. Örneğin bugünkü Borç/Dünya GSH’sı, 10 yıl evvelinden olduğundan çok daha fazla. Borç kompozisyonu da hane halkından ve de finans sektöründen, devlete ve finansal olmayan şirketlere geçmiş durumda.

IMF der ki, büyüme yüksekken ve de borçlanma fiyatları düşükken kredi riski idare edilebilir. Ama enflasyon artarsa da borç problemleri tekrar gündeme gelebilir ve merkez bankalarının gücü de olmayabilir.

IMF’in ekonomik danışmanı ve lideri Maurice Obstfeld, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra oluşan karşılıklı ticaret sistemi, dünya ekonomisinde artış yaptı ama şimdi ise parçalanarak ortadan kalkması mümkün diyor. 10 yıl önce global sistemde kriz yaşanmıştı. Politikaları belirleyenler,gelişmelerin sistem krizi olmasını önlemişlerdi. Şu anda ise büyük bir sistem krizi yaşanmakta. Bugünler ekonomik ve siyasi kırılma dönemi. Hem toparlanma hem de kırılganlık bir arada! Ne olacak acaba?

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor