• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
11 Ekim 2014 Cumartesi

IMF ‘baş iktisatçısı‘ ne diyor?

IMF Ekim 2014 ekonomik tahmin revizyonlarını birkaç gün evvel yayımladı. Biz bu sütunda önce IMF Araştırma Bölümü Başkanı ve kurumun Başdanışmanı ünlü Fransız iktisatçı Olivier Blanchard’ın IMF yayınına yazdığı ve global riskleri vurgulayan giriş değerlendirmesinin özetini aktaracağız ve genel beklentileri vereceğiz. Yarın da başta Türkiye olmak üzere gelişen ülkelerin verilerini aktaracağız.
Ne diyor Olivier Blanchard? Uzman kötümser değil ama tedbirli. Blanchard dünyanın bir yeniden dengelenme süreci içinde olduğu vurguluyor. Ama ülkeler bir yandan işsizlik ve borç sorunu gibi global krizden kaynaklanan bugünün sorunları ile boğuşmak zorunda, diğer taraftan da geleceği düşünmek zorundalar, çünkü potansiyel büyüme kapasiteleri kriz nedeniyle küçülmüş durumda. Son üç yıldır geleceği tahmin etmek çok zorlaştı. Bu yıl da oldukça zor.

Japonya eski borçlarıyla boğuşuyor

Gelişmiş ülkelere bakılırsa ABD ve İngiltere gibi gelişmiş ülkeler krizi geride bırakma konumuna geldiler ama bu ülkelerin de büyüme potansiyeli daraldı. Japonya geçmişten gelen borç sorunları nedeni ile çok zorlanmakta! Euro bölgesi ise bu yılın başında durgunluk kurbanı oldu ama toparlayabilir. Fakat Euro Bölgesi’nin güney kısmında hemen her ülkenin büyüme potansiyeli düştü.
Gelişen ülkelere bakılırsa da büyüme potansiyeli daralması en dominant negatif faktör. Gelişen ülkelerin tümünün ortalama büyüme potansiyeli 2011 yılına göre yüzde 1.5 daha küçük olacak. Çin gene yüksek büyüme yaşıyor ama biraz azalmış olarak. Hindistan yüzde 5 civarında büyüyecek. Rusya Ukrayna öncesinde de büyümeyi düşürmüştü ve Ukrayna gelişmeleri gidişatı daha da kötüleştirdi. Brezilya’da ise geleceğe dönük belirsizlik ve düşük yatırım ekonomiyi frenliyor.
Riskler aslında biliniyor. Üç temel risk unsuru var. Birincisi düşük faizden kaynaklanıyor. Piyasa sermaye hareketi ile yüksek faiz veya getiri kovalıyor. Bu nedenle ekonomi politikasını yönetenler tedbirli olmalı, makro ihtiyati tedbirler etki edebileceği ortamlarda alınmalı. İkinci risk unsuru jeopolitik riskler. Ukrayna sorunu bölgesel kalabilir belki, ama Ortadoğu sorununun global sorunlar doğurma riski oldukça yüksek. Üçüncü risk ise Euro Bölgesi’nde toparlanmanın durması ve resesyonun daha da yaygın ve güçlü hale gelmesi. Bu spekülasyon gerçekleşirse tüm dünya için büyük sorun olur.
Ekonomi politikalarını belirleyenlerin dikkat etmesi gereken bir nokta, bankaların durumu büyük ölçüde düzeltilmiş de olsa, şirket ve hane halkının durumunun hala çok zor olması. Bu nedenle yapısal reformlar ve örneğin altyapı yatırımları içeren yatırım hamleleri doğru bir politika seçimi olabilir. Maliye politikasının önemi unutulmamalı. Bu nedenle borcu artırarak yapılacak maliye politikası adımları bile tavsiye edilebilir. Yukarıdaki kısa özet aslında iki basılı sayfalık bir yazının özeti. Ama temel fikirlerin hepsini içeriyor.

Dünya 2015'te yüzde 3.8 büyüyebilir

IMF'e göre dünya 2013'te yüzde 3.3 büyüdükten sonra , 2014'te yüzde 3.3 ve 2015 yılında da 3.8 büyüyebilir. Gelişmiş ülkeler ise 2013'te yüzde 1.4 büyüdükten sonra 2014'te 1.8 ve 2015 yılında 2.3 büyüyecek tahmini var. Gelişen ülkeler (Türkiye dahil) 2013'te 4.7 büyüdükten sonra 2014'te 4.4 ve 2015 yılında da 5.0 büyüme gerçekleştirebilecek.
Dünya ticareti 2013 yılındaki yüzde 3.0 büyümeden sonra 2014 yılında yüzde 3.8 artış ve 2015 yılında da yüzde 5.0 artış gerçekleştirir diye düşünülüyor. Global petrol fiyatlarının ise 2013 yılında yüzde eksi 0.9 düştükten sonra, 2014 yılında eksi yüzde 1.3 ve 2015 yılında da eksi yüzde 3.3 düşmesi bekleniyor tahmini var.
Yarın Türkiye dâhil seçilmiş ülkelerin beklentilerini aktaracağız.

<p> Orman yangınlarında son durum ne?  Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer ve 24 Editörü Mu

Orman yangınlarında son durum ne?

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı