• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
11 Nisan 2014 Cuma

IMF 2014 dünya büyüme tahminleri

IMF her yıl IMF iki defa dünya ekonomilerinin gidişatını özetleyen 200 sayfanın üstünde bir rapor yayınlar. Geçtiğimiz günlerde de genelde Nisan ayında yayınlanan yıllık tahminler raporunu (World Economic Outlook ) 2014 yılı için yayımladı.
Aşağıda IMF’in yıldan yıla büyüme tahminlerini önce gelişmiş sonra da gelişen ülkeler için ayrı tablo halinde aktarıyoruz.

IMF’in Baş Ekonomik Danışmanı ve raporun önsözünü yazan ünlü Fransız iktisatçı Olivier Blanchard gelişmiş ülkelerin durumunu şöyle özetliyor: “Toparlanma daha yaygın hale gelmeye başladı. Yatırımcılar borç geri ödenmeme endişesinden kurtulmaya başladılar. Bankalar giderek kuvvetleniyor. ABD’de toparlanma oldukça kuvveti, ama Japonya’da özel sektörün talebinin canlanması gerek, Avrupa’da ise güney ülkelerinde henüz güçlenme gerçekleşmedi. Finans sistemi reformu henüz tam oluşmadığından finans sistemi riski var. Bu arada da jeopolitik riskler henüz makroekonomik etki yapmasa da artmakta. Birçok gelişmiş ekonomide potansiyel büyüme oldukça düşük. Bu da mali yapıda iyileşmeyi frenliyor. Bu nedenle emek piyasası yapısal reformları ve prodüktivite ve rekabeti artıracak yapısal değişiklikler gerekli. Devletin büyüklüğü ve kamu yatırımının rolü de bir kere daha düşünülmeli. Ülkelerin büyüme potansiyeli de kriz nedeni ile azalmış bulunuyor. Global kriz yavaş yavaş ortadan kalkarken gelir dağılımı bozukluklarının da tamir edilmesi gerekecek.”
Gelişen ülkelerin 2014 büyüme tahminleri de aşağıda veriliyor. Gelişen ülkeler gene büyümede gelişmişlerden uzak ara önde!
Güney Kore son anda 2.8 düzeyinden 3.0 düzeyine revize edilmiş. Ben de Türkiye 2014 reel büyümesini son verilere dayanarak, kendi 2 ay önceki yüzde 2-3 aralığı tahminimden, şimdi yüzde 3 civarına yükseltmiş bulunuyorum. IMF raporunu incelemeye devam edeceğiz.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor