• $9,2435
  • €10,7985
  • 530.57
  • 1432.8
23 Şubat 2016 Salı

İmalat sanayii sektörü tekliyor!

Ortalıkta global çapta resesyon beklentisi edebiyatı var. Son dönemde görülen zafiyet sanayide ve de özellikle imalat sanayisi sektöründe. İmalat sanayi birçok ülkede hizmet sektöründen çok çok küçüktür. Örneğin ABD’de ve sanayileşiş ekonomilerde hizmet sektörü üretimi ortalama yüzde 50 değerinin üstündedir. Ama imalat sanayii sektörü mesela ABD’de toplam üretiminin yüzde 12’si kadardır.

Aralık ayında İtalya’da imalat sanayi 0.7 daraldı. Britanya imalat sanayii ise yüzde 1.1 küçüldü. Almanya’daki imalat sanayii daralması yüzde 1.2 kadar olurken, Fransa’daki imalat sanayii daralması 1.6 boyutunda idi. Çin’de ise hem satın alma yöneticileri indeksi (PMI ) hem de Caixin adlı önde gelen finansal derginin endeksi yüzde 50 değerinin altına inmişti, yani daralmıştı.

Emtia yüzde 28 azaldı

ABD’de imalat sanayi üretimi ocak ayında 0.5 artmış da olsa yeniden ekim ayındaki düşük değere geriledi. Zaten son altı ayın dördünde daralmış durumda idi.
İmalat sanayii daralan ülkeler Çin’in yatırımdan tüketime geçerken yavaşlamasının onlar için sorun yarattığını düşünüyorlar. Demir çelik sektörü büyük çapta yani aşırı artmış üretim kapasitesi ve düşen fiyatlardan şikâyetçi. Çin’in son on yıldaki ham madde konusundaki talep düzeyi, örneğin madencilik firmalarını üretimi artırmaya ve gemicilik firmalarını da daha fazla gemi yapmaya itmişti. Çin talebi aşırı daralınca da her iki sektör de zorlanmaya ve daralmaya başladı.
Bloomberg emtia endeksi son 12 ayda yüzde 28 azalmış bulunuyor.
Deniz nakliyatı sektörünün durumunu gösteren Baltic Dry Index ise zirve değerinden yüzde 98 azalmış durumda.
Eldeki son veriler Çin’in ithalatının değer olarak bakıldığında son bir yılda yüzde 18.8 daralmış durumda.
Tabii aslında Çin kendisi de global talep zafiyetiyle karşı karşıya. Son bir yılda Çin’in ihracatının değeri de yüzde 11.2 daralmış. ABD’ye ihracat son bir yılda yüzde 10 daralırken, Avrupa Birliği’ne ihracat da yüzde 12 kadar azalmış.
Özetle finansal krizden evvel global ticaret GSYİH büyümesinden daha yüksek bir oranda artarken, şimdi global ticaret GSYİH büyümesinden daha az artmakta.
OECD tarafından yapılan tahmine göre 2015 yılında, yani son bir yıllık dönemde ticaret hacmi sadece yüzde 2 kadar artabilmiş. Ticaretin büyümesinin çok sınırlı olması, imalat sanayii sektörüne de oldukça kötü etki yapmakta.

İstihdamda artış yok

Örneğin ABD‘de imalat sanayii sektöründeki işlerin yüzde 25 kadarı dış ticarete endeksli. Halbuki hizmet sektöründeki işlerin sadece yüzde 6 kadarı dış ticarete endeksli olarak görülüyor.
ABD’de genel istihdam ve iş artışı oldukça kuvvetli olmasına rağmen, imalat sanayii istihdamında geçtiğimiz bir yılda nerede ise hiç artış olamamıştı.

<p>Trump için Rahip Brunson neyse Biden  için Osman Kavala o mu? 10 ülkenin büyükelçisinin yayınladı

ABD'nin Kavala ısrarı neden?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor