• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
29 Temmuz 2014 Salı

İlk yarıda dış açık toparlandı

Bu yılın başından beri dış ticaret tablosunda istikrarlı bir düzelme söz konusu. Bu trend haziran ayında da devam etti. Geçen yılın haziran ayında 8.6 milyar dolar olan dış ticaret açığı bu yılın aynı ayında 7.9 milyar dolara indi. Yani yüzde 9’luk bir düşüş söz konusu. Tablonun ithalat tarafında zayıf seyir devam ediyor. Haziran ayında yıllık bazda yüzde 1.1 azalarak 20.8 milyar dolara inen ithalat dış ticaretteki toparlanmaya önemli katkıda bulunuyor. Bunun yanında ihracat da yüzde 4.2 oranında artarak 12.9 milyar dolara yükseldi. Yani hem ihracattaki artış, hem de ithalattaki düşüş devam ediyor ve dış ticaret açığı azalıyor.

Bu rakamların ardından geçen yılın ilk yarısında 50.1 milyar dolar olan dış ticaret açığı yüzde 22 oranında azalarak 39.6 milyar dolara geriledi. Bu tabloda ithalat yıllık bazda yüzde 4.8 düşüşle 119.7 milyar dolara düşerken ihracat yüzde 6.7 oranında artarak 80.2 milyar dolara yükseldi. Dikkat edilirse, haziran ayında hem ithalatın azalma oranı hem de ihracatın artış oranı daha önceki aylara göre yavaşlamış durumda. Zaten mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde de bu farklılığın etkileri görülebiliyor. Aşağıdaki grafik mevsimselliğe göre düzeltilmiş, dış ticaret verilerinin izlediği seyir özetleniyor.Grafiğe dikkat edilirse hem ihracatta hem ithalatta trend yataya dönmüş durumda. Mevsimsel düzeltilmiş ihracat mayıs ayında yüzde 0.2 artmıştı, haziran ayında yüzde 0.1 oranında azalmış. Mevsimsel düzeltilmiş ithalat ise mayıs ayında yüzde 3 oranında arttıktan sonra haziranda yüzde 1.2 oranında azalmış.
Diğer yandan, bölgesel olarak ihracatta bir numaralı pazarımız olan Avrupa’nın payı artarken, gerilimli günler geçiren Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya yapılan ihracat azalmaya devam ediyor. Yılın ilk yarısında Avrupa’ya ihracat yüzde 15.9 oranında artarak 37.2 milyar dolardan 43.2 milyara yükselmiş. Buna karşılık Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarına ihracat haziranda yüzde 7.3 ve yılın ilk yarısında da yüzde 1.0 oranında azalmış. Bu gelişmelerin ardından Avrupa’nın ihracattaki payı geçen yıl yüzde 49.6 iken, bu yılın aynı döneminde yüzde 53.8’e yükselmiş durumda.
Açığın düşmesi şeklindeki tablonun devam edebilmesi için, Avrupa ekonomilerinin durgunluğa girmemesi bizim açımızdan çok önemli hale geliyor.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor