• $16,3422
  • €17,6216
  • 973.673
  • 2450.84
13 Haziran 2013 Perşembe

İlk çeyrekte büyüme beklentileri aştı

2013’ün ilk çeyreğinde yüzde 1.5 ila 2 arasında beklenen büyüme oranı tahminleri aşarak bir yıl öncesine göre yüzde 3 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde ekonominin 2013’e iyi bir başlangıç yaparak ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.6 oranında büyüdüğünü görüyoruz. Bu oranı yıllıklandırırsak yüzde 6.5 gibi yüksek bir oran hesaplıyoruz. 

İlk çeyrekte en hızlı büyüyen sektör yüzde 5.9 ile inşaat. Bu sektörde geçen yılki ortalama büyüme oranı yüzde 0.6 olmuştu. Ancak ilk çeyrekteki büyümenin büyük oranda da kamu harcamaları ile sağlandığını görüyoruz.  


Büyümeye en fazla katkı 1.9 puanla hizmet sektörlerinden gelmiş. Finansal hizmetlerde yüzde 6.5, ticaret sektöründe de yüzde 3.9 oranlarında yüksek büyüme görüldüğünü görüyoruz. Ekonominin büyüme motoru sanayi sektöründe ise ilk çeyrek büyümesi yüzde 2.2 seviyesinde kalmış ve toplam büyümeye katkısı ise 0.6 puan. 


Özel yatırımlardaki azalmaya karşılık kamu yatırımları yüzde 82 gibi inanılmaz bir oranda artmış. GSYH verilerinin çeyrekler itibarıyla açıklanmaya başladığı 1987 yılından beri bu kadar yüksek kamu yatırım artışı gerçekleşmemişti. Toplamda kamu yatırımlarının GSYH büyümesine katkısını 2.2 puan olarak hesaplıyoruz. Bunun 1.9 puanı da kamunun inşaatından gelmiş. 
Özel tarafta tüketim ve yatırımın büyümeye toplam katkısının sıfır olduğunu, kamu sektöründe ise çok yüksek inşaat yatırımlarıyla 2.2 puanlık katkının gerçekleştiğini görüyoruz. İhracatın katkısı ise 0.9 puan. Uzun vadede büyüme temposunun kalıcı olabilmesi için özel yatırımların devreye girmesi şart. Bu da dış belirsizliklerin ve iç siyasi gerilimin sona ermesine bağlı!   

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu