• $15,9698
  • €16,7951
  • 933.259
  • 2393.61
23 Kasım 2018 Cuma

İlginç bir örnek!

Size Amerika’da, birkaç gün içinde, yani kısa süre önce geçmiş ve çok ilginç bir olayı anlatacağım. Aktaracağım olayın özetini Financial Times Gazetesi'nin 17 Kasım Cumartesi tarihli sayısında ilk sayfada yayımlanan bir haberden aktarıyorum.

Olay, Jim Acosta adlı ve CNN Medya Habercilik Kurumu'nun Beyaz Saray'daki başmuhabiri olan kişi ile ABD Başkanı Donald Trump ve Beyaz Saray tayfaları arasında geçmiş ve sonunda mahkemede iptal edilmiş, ilginç bir vaka.

Washington’da Beyaz Saray'da, televizyondan da aktarılan ve çok da sıcak geçen, bir basın ile soru- cevap toplantısında, konuşmalar yapılırken, medyacılardan biri, Bay Jim Acosta adlı CNN başmuhabiri, mikrofonu eline almış ve peş peşe birçok soruyu Başkan Trump’a doğrudan sormaya başlamış.

Ancak sorular çoklaşınca ve başmuhabir Acosta ile Başkan Trump konu üzerinde çekişmeye başlayınca, Trump sözle, başmuhabire yerine gidip oturmasını söylemiş. Ama CNN başmuhabiri, elinde mikrofon, televizyon karşısında soru sormaya devam etmiş.

Bir Beyaz Saray çalışanı olan Sarah Huckabee Sanders adlı bir Beyaz Saray Sözcüsü'nün özetlemesine göre, Beyaz Saray personeli bir kişi, CNN muhabirinin elindeki mikrofonu elinden kapmaya yani almaya kalkışmış. Bu olay da işi iyice karıştırmış. Sonuçta Beyaz Saray personeli, Başkan’ın herkesi toplantıya almama hakkı da vardır demişler ve de başmuhabir Acosta’nın Beyaz Saray'a Giriş Serbestisi Kartı'na el koymuşlar. Bunun üzerine de CNN Başmuhabiri ve CNN Gazetesi Başyönetimi serbest giriş kartını geri almak için Federal Mahkeme'ye gitmişler. Federal Mahkeme'deki hakim ise, Trump’ın yönetim mensuplarına, medya mensubunun serbest girişi kartını derhal iade etmelerini söylemiş.

Hakim Timothy Kelly de, zaten göreve, daha öncelerinde, Başkan Trump tarafından atanmışmış. Hakim Kelly “Televizyonda yayımlanan toplantıyı izledim, o kadar karmaşık içerikli idi ki, kimse sağlıklı bir karar da veremezdi zaten!” demiş.

Diğer taraftan Hakim Kelly, her iki taraf için de “Ama daha saygılı basın toplantıları yapılmalı!” da demiş. CNN Yönetimi ve de CNN Başmuhabiri Bay Acosta da, serbest giriş kartını mahkeme kararıyla Beyaz Saray'dan geri alınca da, tabii sonuçtan her şeye rağmen memnun olduklarını da söylemişler.

Bu olay bizde ne olurdu acaba?

<p class='MsoNormal'>Sakarya Üniversitesi, Üniversiteler içiresinde düzenlenen  'Bahar Festivali' et

Bahar Festivalinin Yeni Adı: SAÜFEST

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister