• $9,2589
  • €10,7474
  • 526.056
  • 1409.56
27 Ağustos 2017 Pazar

İkinci çeyrekte yüksek büyüme

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi ekonomistleri Ozan Bakış ve Melike Kökkızıl, 24 Ağustos'ta 2017 yılı ikinci çeyreğindeki reel büyümenin yüksek boyutta olacağını açıkladılar ve gelişmeleri analiz ettiler.

Aşağıda yazarların çalışmasının kısaltılmış bir özetini veriyorum. Önce özet, sonra da biraz detay!

2017'nin ilk çeyreği büyüme rakamları, Betam tahminlerinin öngördüğü gibi son dönemde ekonomide canlanma olduğunu teyid etti. Kesinleşen nisan, mayıs ve haziran verileriyle yapılan son ikinci çeyrek büyüme tahmini de, canlanmanın devam ettiğini gösteriyor. Tüketim, yatırım ve net dış ticaret kalemlerinde gelişmeler, iyileşmenin daha da devam edeceğini de gösteriyor.

Araştırmacılar ellerindeki verilere göre 2017 yılı ikinci çeyreği büyümesinin yüzde 2 civarında olacağını ve geçen yılın ikinci çeyreğine göre de büyümenin biraz aşağı doğru revize edilerek, yüzde 6.2 olacağını tahmin ediyorlar.

Yüksek tüketim artışı:

Araştırmacılar, 2017'nin ikinci çeyreğinde dayanıksız tüketim malı imalatı ve de kamu tüketimi harcamaları hariç, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış tüketim öncü göstergelerinin hepsinde artış olacağını görmekte. Araştırmacılar özel tüketim büyümesinin görece yüksek olacağını da öngörüyorlar.

Krediler yatırımları sırtlıyor:

Araştırmacılar ikinci çeyrekte ilk çeyreğe kıyasla mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış yatırım öncü göstergelerinden yatırım malı ithalatı,perakende ticaret sektörü mevcut mal stok seviyesi ve son üç aydaki üretim beklentisinin bir miktar azaldığını bun karşılık ticari kredilerde muazzam bir artış olduğunu tesbit ediyorlar. Kamu yatırımları da 2017 yılı ikinci çeyreğinde büyümeyi de destekliyor.

İhracat artışı yavaşlıyor:

2017'de birinci çeyrekte mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel ithalat ve de reel altın dışı ithalat endeksleri oldukça sınırlı ölçüde artmıştı. 2017 yılının ikinci çeyreğinde ise bu. 2017 yılının ikinci çeyreğinde ise bu artışların kuvvetlenerek devam ettiği görülüyor. Altın dışı reel ithalat yüzde 10.1 ve de toplam reel ihracat ise yüzde 0.8 artmış bulunuyor.

Genel değerlendirme:

Özetin başında söylemiştik ama tekrar edelim. Araştırmacılar kesinleşen nisan, mayıs ve haziran ayları öncü göstergeleri ışığında, ikinci çeyrekte dönemsel GSYİH büyümesinin çeyreklik bazda yüzde 2.0 ve de yıllık bazda ise yüzde 6.2 olacağını tahmin ediyorlar!

Ozan Bakış ve Melike Jökkızıl tarafından yapılan bu araştırmanın tam ve detaylı metni internette 'BETAM' sitesinden elde edilebilir! Araştırma 24 Ağustos'ta yayımlandı!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi