• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
2 Mayıs 2015 Cumartesi

İhracatta hızlı düşüş!

Mart ayı dış ticaret verileri yayınlandı. Buna göre aylık ithalat yüzde 6.1 oranında düşerek 18.7 milyar dolara gerilerken, ihracat yüzde 14.4’lük azalmayla 12.6 milyar dolar oldu. İhracattaki azalma ithalattan daha fazla olduğu için de yılın ilk iki ayında azalan dış ticaret açığı mart ayında yükselişe geçti. Geçen yılın mart ayında 5.2 milyar dolar olan dış ticaret açığı aylık olarak 6.2 milyar dolara, on iki aylık toplam dış ticaret açığı da 81.5 milyar dolardan 82.4 milyara yükseldi.
Dış ticaret verilerinin detayına baktığımızda yılın başından beri düşen ihracat performansının mart ayında daha keskin düştüğünü görüyoruz. Hatırlanırsa ocak ayında ihracat yüzde 0.6 oranında, şubat ayında da yüzde 6.2 oranında azalmıştı. Bu oran mart ayında yüzde 14.4’e yükselmiş ve ihracat yılın ilk çeyreğinde ortalama yüzde 7.5 oranında azalmış. Bu kuşkusuz sanayi üretimi açısından olumsuz ve kötümser bir gösterge. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde de ihracatın bir önceki aya göre yüzde 5.6 oranında azaldığını görüyoruz. Aşağıda mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verilerinin izlediği seyir özetleniyor:

Grafikte son aylarda yaşanan gelişmeler takip edildiğinde, ihracattaki yatay seyrin kısmen düşüşe geçtiğini ve ithalatta da keskin bir düşüş söz konusu olduğunu görüyoruz. İthalattaki keskin düşüşün bir çok nedeni var. Hem petrol fiyatlarındaki iyileşme sayesinde azalan enerji faturası, hem de TL’nin değer kaybetmesiyle ithalat talebinin hızlı bir şekilde azalması ithalatı hızlı bir şekilde azaltıyor. Bu faktörlere ek olarak, iç talebin zayıf olması da ithalat talebini azaltıyor. Petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüş birkaç sene öncesine göre ithalat faturasında yaklaşık 10 milyar dolarlık bir tasarruf sağlamış durumda.
Buna karşılık, hem enerji fiyatları sayesinde üretim maliyetlerinde olması beklenen düşüş, hem de döviz kurlarının ihracata ivme kazandırması gerçekleşmemiş görünüyor. Üstelik altın ihracatında son aylarda görülen yükseliş ihracatın daha hızlı düşmesini engellemiş durumda. Dış kaynaklı faktörler olarak Avrupa ve Rusya’dan azalan talep, Ortadoğu’daki gelişmelerin olumsuz yansıması ihracatın düşüşüne neden olarak gösterilebilir. Aynı zamanda, hem TL’deki değer kaybının piyasadaki volatiliteyi, yani belirsizliği yükseltmesi, hem seçim atmosferinde yatırım ve üretim kararlarının seçim ertesine bırakılması gibi faktörler de ihracat performasını doğrudan ve dolaylı olarak etkiliyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!