• $8,4003
  • €9,9757
  • 489.104
  • 1408.81
1 Ağustos 2013 Perşembe

İhracat düşmeye devam ediyor

Haziran ayına ilişkin dış ticaret verileri yayınlandı. Buna göre geçen yılın haziran ayında 13.2 milyar dolar olan ihracat yaklaşık bir milyar dolarlık bir azalışla 12.4 milyara geriledi. Bu da yıllık bazda yüzde 6’lık bir azalma anlamına geliyor. İthalatta ise geçen yıla göre 20.4 milyar dolardan 21 milyara, yani yüzde 3 civarında yükseliş görülmüş. 
Geçen yıl dolar bazında ortalama yüzde 13 oranında artan ihracat bu yılın başından beri dalgalı bir seyir izliyordu. Mart ve nisan aylarında yıllık bazda yüzde 1 oranında azalan ihracat mayıs ayında yüzde 1.3 oranında artmıştı. Haziran ayında yüzde 6’lık düşüşle ihracattaki düşüş hızlandı. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verilerine baktığımızda da bir önceki aya göre yüzde 2.3 oranında azalma görüyoruz. Aşağıdaki grafikte mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verilerinin izlediği seyir gösteriliyor. Grafikte son döneme dikkat edilirse, ithalatta dalgalı bir seyir, ancak özellikle ihracatta dalgalı fakat aşağı yönlü bir trend görülüyor. İhracatta bu yılın başından beri görülen zayıf tempo büyük oranda dış faktörlerden, yani başta Avrupa olmak üzere ihracat pazarlarımızda devam eden zayıf talepten kaynaklanıyor. Ancak haziran ayında düşüş bir miktar daha hızlanmış. Bu durum, hem Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da son dönemde görülen siyasi gerilimden hem de yurtiçinde yaşanan Gezi Parkı olaylarının negatif etkisi olarak yorumlanabilir. 

İthalat tarafında ise haziran ayında yıllık bazda yüzde 3 oranında düşük bir artış oranı görülse de mevsimselliğe göre düzeltilmiş veriler yüzde 2 oranında düşüşe işaret ediyor. İthalatta hem mayıs ayında hem haziran ayında görülen düşüşler, yurtiçinde iç talepte bir miktar yavaşlama olduğunun bir işareti. Ancak verilerin detaylarına baktığımızda yatırım malı ithalatında yüzde 20, tüketim malı ithalatında ise yüzde 9 oranında artış söz konusu. Bu da yatırım ve tüketim talebinde çok kötü bir tablo olmadığı anlamına geliyor. Ancak ara malı ithalatında görülen yaklaşık yüzde 1 oranında azalma, imalat sanayiinde görülen zayıf üretim temposunun bir sonucu. 
Özetle, dış ticarette haziran ayına ilişkin veriler karışık bir görünüm sergiliyor. Hem ihracatta hem de ithalatta görülen mevsimselliğe göre düzeltilmiş düşüşler, ekonomideki toparlanma temposunun güçlü olmadığını gösteriyor. Bir aylık veriler bir trend göstermesi olamaz ancak yaz aylarına girerken üretim temposunda çok parlak bir görüntü yok. 

<p>Türkiye'deki yangın felaketi devam ederken Yunanistan'ın, Türkiye'ye itfaiye uçağı göndermeye haz

Komşu yine boş konuştu

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor