• $15,9158
  • €16,8643
  • 942.794
  • 2393.61
2 Haziran 2013 Pazar

İhracat azaldı, dış açık arttı!

TÜİK tarafından ilan edilen dış ticaret verilerine göre nisan ayında ihracat 12.5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti ve yıllık bazda yüzde 0.9 (yani binde 9) oranında azaldı. Böylece 2010’un şubat ayından bu yana, yani otuz sekiz aydır ilk defa ihracatta daralma gerçekleşmiş oldu. İthalat ise yıllık bazda yüzde 18.4 oranında artarak 22.8 milyar dolara yükseldi. İthalat tarafında da son 20 ayın en yüksek artış oranı kaydedildi. Bilindiği gibi geçen yıl ithalat ortalama yüzde 1.5-2 oranında azalmaktaydı. 
İhracattaki azalma ve ithalattaki yüksek artışın ardından dış ticaret açığı da yüzde 55 gibi yüksek bir oranda artarak aylık bazda 10.3 milyar dolara ulaştı. Geçen yılın aynı ayında bu rakam 6.6 milyar dolar seviyesindeydi. Ayrıca, nisan dış ticaret açığının 2011’in eylül ayından bu yana aylık bazda gerçekleşen en yüksek dış ticaret açığı olduğunu hatırlatalım. 
TÜİK’in mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzelttiği dış ticaret verilerine bakarsak yine benzer bir tablo görüyoruz. Aylık ihracat bir önceki aya göre yüzde 1.6 oranında azalarak 12.4 milyar dolar seviyesine inerken, ithalat yüzde 10.7 oranında artmış ve 22.9 milyar dolar seviyesine ulaşmış. Aşağıdaki grafikte mevsimsel düzeltilmiş dış ticaret verilerinin izlediği seyir özetleniyor. 
Grafiğin son aylarına bakıldığında, bu yılın başından bu yana ithalat ve ihracatta geçen yılın tersine bir trend olduğu görülüyor. Peki nisan ayında dış ticaret verilerinde görülen değişimin kaynağı ne? Hem ithalattaki artışın gerisinde, hem de ihracattaki azalmanın gerisinde iç talepte görülen canlanmanın belirgin bir etkisi var. 


İthalatta, özellikle de sermaye malları ithalatında aylar sonra ilk defa oldukça belirgin bir artış gerçekleşmiş (yıllık bazda yüzde 18). Ara mallarında ise artış oranı yüzde 22’ye yükselmiş. Bu ve benzer artış oranları, bir kaç yıldır pek görülmemişti. 
AVRUPA HÂLÂ SORUNLU
Sermaye malları ithalatındaki artış içeride yatırım talebini yansıtması açısından önemli. Ara malı ithalatı da hem üretim hem de önümüzdeki dönem siparişlerine göre şekillendiği için aslında ithalattaki artışın ekonomide canlanma habercisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu da büyüme rakamlarına büyük oranda ikinci çeyrekten itibaren yansıyacak. İhracat tarafında ise, geçen yıl gerçekleşen sihirli “altın ihracatı”nın bu yıl tersine döndüğünü görüyoruz. Ancak ihracatın düşüşündeki asıl önemli faktörün yine ekonomik canlanma sonucunda üreticinin zayıf olan dış pazardan iç pazara yönelmesi olduğunu söyleyebiliriz. En önemli ihracat pazarımız Avrupa’da sorunlar halledilemiyor. Hem dışarıda zayıf görünüm, hem de içeride toparlanma olunca da talep büyük oranda ithalat içeriyor. 

 

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister