• $7,4179
  • €8,9899
  • 446.269
  • 1569.35
15 Temmuz 2012 Pazar

İç talepte yeniden canlanma var ama...

Geçtiğimiz günlerde birçok önemli veri ilan edildi. Önce 2012 ilk çeyrek büyüme sayıları, sonra sanayi üretimi ve cari denge ve ithalat ve ihracat verileri. Bu veriler henüz açıklanmamış olan 2012 yılı ikinci çeyreği reel büyümesi ve genel gidişat hakkında bazı öngörüler yapmaya izin veriyor.
Bu bağlamda Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam'  araştırmacıları Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen her dönem olduğu gibi geleceğe dönük tahminler ürettiler. Aşağıda araştırmacıların tahminlerinin özetini aktarıyoruz.
Araştırmacıların gözlemlerine  göre, mayıs ayında Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) nisan ayına göre yüzde 1,1 artarken, ihracat miktar endeksi ise yüzde 0,5 azaldı. İthalat miktar endeksi ise yüzde 6,2 oranında arttı. İthalattaki yüksek artış net ihracatın büyümeye katkısını düşürüyor.
Tüketim ve yatırım malı ithalatındaki artış ise iç talepte canlanma sinyali veriyor. Mayıs rakamları ikinci çeyrekte büyümenin birinci çeyrekteki daralmayı telafi edeceğini gösteriyor. 2012 2. çeyrekte GSYH'ın yılın ilk çeyreğine göre yüzde 0,6 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Bu tahmine göre 2. çeyrekte yıldan yıla büyüme oranı yüzde 2,3 olarak hesaplanıyor.
Ekonomideki yavaşlamayı takiben 2. çeyrekte dış ticaret açığı ve cari açık hızla azalmaya devam ediyor.  Mayıs ayında dış ticaret açığı 1,6 milyar dolar gerileyerek 8,6 milyar dolara indi. Cari açık ise 2 milyar dolar azalarak 5,8 milyar dolara geriledi. 2. çeyrek sonu itibariyla cari açığın GSYH'a oranının 9,3'ten 8,5'e düşeceğini öngörmek mümkün .
2. çeyreğe dair yeni veriler iç talebin canlandığını gösteriyor. İkinci çeyrekte büyüme GSYH'de birinci çeyrekte meydana gelen yüzde 0,4 daralmayı telafi edecek gibi.
Canlanma hem yatırım hem de tüketim harcamalarına yansıyor. İmalat cephesinde dayanıksız tüketim malları ve yatırım malları imalatı artarken, ithalatta da hem tüketim hem yatırım mallarında mayıs ayında yüksek artışlar var. İthalattaki artışa paralel olarak özel tüketim vergisi (ÖTV)'de artış gösteriyor. Diğer yandan canlanmanın ne kadar süreceği henüz belirsiz. Kapasite kullanım oranında (KKO) mayısı takiben haziran ayında da düşüş gözlendi. Reel kesim güven endeksi ise giderek bozuluyor.
İhracatta mayıs ayında küçük bir düşüş var. İkinci çeyrekte net ihracat hala pozitif katkı yapsa da ithalattaki yüksek artış net ihracatın büyümeye katkısını düşürdü. 2. çeyrekteki canlanmanın yılın takip eden çeyreklerine yansıyıp yansımayacağı da henüz netleşmiş değil.
İkinci çeyrekteki canlanma politika yapıcılar açısından genişlemeci politikalar için beklemede kalma sinyali veriyor. Ancak bu canlanmaya rağmen baz etkisiyle yıllık büyüme oldukça düşük kalabilir. İç talepte canlılık net ihracat katkısını azaltabilir. Betam'ın 2. çeyrek için büyüme tahmini, ithalattaki yüksek artışı takiben yüzde 1,0'dan yüzde 0,6'ya düştü. Buna göre geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüme oranı da yüzde 2,3 olarak hesaplanıyor.

<p><span>Niğde'nin meşhur patatesi dondurmaya da lezzet katacak. 'Patatesli dondurma olur mu?' demey

Patatesli dondurma hem şaşırtıyor hem de tadanları kendine hayran bırakıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türksat-5A'nın alt sistem testleri tamamlandı

Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi açılıyor