• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
8 Temmuz 2015 Çarşamba

İbreti âlem için

Global kriz Avrupa’ya 2008 yılının sonunda geldiğinde Almanya’nın on yıllık kamu tahvili ile Yunanistan’ın on yıllık kamu tahvili arasında faiz açısından bir fark yoktu. Her iki ülkenin de kamu tahvilinin faizi yüzde 5 civarında idi. Çünkü Avrupa’da geçerli olan currency veya para birliği denen yaklaşım Avrupalıların milliyetçilikten vazgeçmemeleri nedeniyle Avrupa Birliği’nde Federal Hükümet olmadığı ve Avrupa’da emeğin de bir yerden bir yere göçü serbest olmakla beraber, çok zor olması sonucu , sadece enflasyonu ve faizleri ülkeler arasında birbirine yaklaştırabiliyor, homojen hale getirebiliyordu.

Ama bütçe ve borç ülkelerde çok farklı olduğu için ve kur politikası ve para politikası silahı da, tek elde olduğu, yani Avrupa Merkez Bankası’na bağlı olduğu için, ülkelerin ellerinde de minimal makro ekonomi silahı bulunmakta idi. Özetle faiz, enflasyon ve kur normal zamanlarda eşit olabiliyordu. Ama kriz ortamında büyüme, faiz, bütçe açığı ve borç ihtiyacı farklılaşıyordu. Aşağıdaki tabloda Yunanistan faizlerinin gidişatı takvim ve olaylar özetlenerek sergilenmekte.

Bu tabloyu buraya taşıdık çünkü 2014 yılından önce Yunanistan’da çeyrekler itibarıyla negatif büyüme olsa da 2014 yılının başından itibaren de Ç1 yüzde 0.8, çeyrek 2 yüzde 0.3 ve çeyrek 4 yüzde 0.7 pozitif büyüme içeriyordu. 2014 yılı son çeyrekte ülke seçime gidip ortalığı karıştırmasa 2014 yılında Yunanistan yüzde 2 civarında bir pozitif büyüme yaşayacaktı. Ama 2014 son çeyreği ve 2015 ilk çeyreği yeniden negatif büyümeye döndü. Aşağıdaki tablo olayları ve de Yunanistan faizini, önemli tarihlerlerdeki olayların etkilerini vurgulayarak gösteriyor. 2014 yılında faizin de yüzde 6 civarına geri indiğini görmek mümkün. Ama acemi Syriza siyasetçileri Yunanistan’ı gene uçurumun kenarına getirdiler.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı