• $9,2856
  • €10,7614
  • 526.998
  • 1409.56
24 Ekim 2016 Pazartesi

Hillary Clinton Vegas’ta da kazandı!

Donald Trump, hele Las Vegas’taki üçüncü “adaylar yüz yüze” toplantısından sonra, açıkça belli ki kabaca Hillary Clinton’dan ortalama yüzde 6 civarında daha az oy alacak ve seçimi kaybedecek.

Ancak Trump bu arada berbat bir yaklaşıma girdi ve ABD seçiminde oy çalınması olabileceği ve bu nedenle seçim sonrasında, seçimle ilgili hukuki itirazlar getirebileceğini aleni şekilde gündeme getirdi.

Halbuki Trump’ın kendi partisinin birçok lideri tarafından bile yalnız bırakıldığı ve artık desteklenmediği ortada. Birçok ABD vatandaşı da Trump’ın bu yaklaşımına öfkeli. Çünkü bu sözler ülkesinin dış dünyadaki itibarını önemli boyutta hırpalayacak bir yaklaşım. Halbuki ABD vatandaşları “Rusya ve Çin gibi ülkeler ile en önemli temel farkımız, ülkemizde demokrasinin sağlamlığı ve siyasi gücün transferinin huzur içinde yapılmasıdır” sözlerine inanırlar!

Trump‘ın ABD tarihine hiç dikkatli bakmadığı ortada! Trump nerede ise ABD’yi bir “muz cumhuriyeti” gibi değerlendiriyor. Son dönemdeki ABD seçimleri gerilimli olmuş olabilir. Geçmişte örneğin Bay Gore Florida’daki seçim sonuçlarına itiraz etmişti ama Anayasa Mahkemesi onun aleyhine karar verince de sonucu itiraz etmeden kabullenmişti. 1960 yılında da John Kennedy Richard Nixon’u çok az farkla geçince Nixon’un itirazları da hukuken reddedilmişti.

Trump ve Clinton arasındaki üçüncü ve son münazaranın yapıldığı Las Vegas da ilginç bir organizasyona şahit oldu. Las Vegas’ta yapılan üçüncü toplantının maliyeti 8 milyon dolar kadar olmuş.

1988 yılından bu yana bu seçim toplantılarını hep aynı kurum organize etmekte idi ve hazırlık çalışmaları tam bir yıl almıştı.

Tabii toplantı Vegas kumarhanelerinde değil, özel bir yerde yapılmış. Sahne kamyonla 2500 mil öteden taşınmış ve Nevada Las Vegas Üniversitesi’nde boks ve rodeo müsabakaları için kullanılan bir arenaya yerleştirilmişti. Terörist saldırısına karşı önlem olarak 3 millik bir “çit” inşa edilmiş ve 190 adet “nakliye konteyneri “stratejik şekilde yerleştirilerek teröre karşı engelleme yapılmıştı. Ayrıca ilave elektrik ve internet tesisatı da yerleştirilmişti. Ve de 1000 kadar gönüllü öğrenci toplantıya gelenleri yerlerine götürmekle görevlendirilmişti.

5000 kadar medya mensubu da tartışmaları izlemek için Las Vegas’a gelmişti. New York Times’a göre CNN üç adet seyyar stüdyo kurmuş ve de en azından otuz kadar kamerayla işbaşına geçmişti. Basın merkezinde ise tepeye asılı 50 adet televizyon toplantıyı takip edenlere destek veriyordu.

ABD bu tür işleri biraz abartan bir gelenek sahibidir!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi