• $9,2589
  • €10,745
  • 526.478
  • 1409.56
5 Ocak 2014 Pazar

Hele bir durun baylar bayanlar!

Bir Amerikan şirketi olan “Pimco” ABD piyasasındaki en büyük menkul kıymet şirketlerinden biridir, hatta bazı alanlarda en büyüğüdür.
Bu şirketin Bill Gross adlı şöhreti çok büyük yatırım ustası tarafından yönetilen tahvil ve bono fonu 2013 yılında son yirmi yılın en kötü performansını yaşamıştır. Fonu yöneten Bill Gross piyasadaki en büyük yatırım gurularından biridir. Sık sık televizyona çıkar, medyada görünür ve sözü dinlenir.
Bahsettiğimiz Gross tarafından yönetilen bu fon toplam 244 milyar dolarlık bir kaynağı yatırıma aktarmaktadır. Bu fon bundan önce 1994 yılında felaket yaşamıştı. O günden bu yana ise çok parlak bir getiri sağlama performansı sergilemişti. Ama Pimco, FED’in politika değişikliği yapacağını öngöremeyince, artan risklilik nedeniyle yükselen faizler, menkul kıymetlerin (bono ve tahvil) değerlerini yerlere sermiş ve 244 milyar dolarlık bono fonu yatırımlarının 2013 yılı tümü için getirisi, yıl sonunda eksi 1.9, yani kazanç değil ziyan olmuştu!

ABD’de hisseler yüzde 30 kazandı

Diğer taraftan da hem ABD’nin toparlanacağı, hem de Avrupa’nın bütün kötü verilere rağmen toparlanabileceği şeklindeki değerlendirmeler, küçük fonların arasında reel sektöre daha yakın duran (10 milyar dolar civarında yatırım yapanlar) fonların, ABD’de küçük hisse senetlerine yaptığı yatırımlar, hisse senedi piyasalarının uçmasıyla çok yüksek getiriler sağlamıştı. ABD’de hisse senedi yatırımı yapanlar borsada 2013 yılında ortalama yüzde 30 civarında getiri sağladılar. Financial Times tarafından aktarılan bilgilere göre de T.Rowe. Price New Horizons adlı küçük fon ise, rekor kırarak tam yüzde 49 getiri sağlamış bulunuyordu. 10 milyar dolar civarında fonu olan ama bonoya değil hisse senedi piyasasına yatırım yapan şirketlerin ortalama getirisi de 2013 yılında yüzde 15.6 olmuştu.
Pimco’nun zararı, tutuğu ve değer kaybeden enflasyona endeksli bonolar, ABD Hazine bonoları ve de Brezilya bonolarından kaynaklanmıştı.
Pimco’nun gelişen ülkelerin yerel piyasalarına yatırım yapan bono fonu ise daha da büyük bir ziyan üretmiş, yüzde 11 eksi getiri sergilemişti.
Yani Bill Gross geleceği bilememiş, yatırımcıların paralarını oldukça batırmıştı!

Bari biz spekülasyon yapmayalım

Bu arada biz ne ile meşgulüz? Türkiye’den çıkan yabancı sermaye rakamı oldukça küçük. Ama Türk vatandaşlarının aldığı döviz miktarı da oldukça büyük. Yani biz bir taraftan şahsi avanta için döviz spekülasyonu yaparak ülkenin durumunu kötüye götürüyoruz, diğer taraftan da dönüp Merkez Bankası kuru tahmin edemedi yanıldı, zaten enflasyonun artacağını da bilemediler şeklinde atıp tutuyoruz. Zannediyoruz ki geleceği tahmin etmek kolay! Bakın Pimco’ya!
Saçmalamayı bırakalım. Kendi paramızı kendimiz hırpalamayalım. Bari biz kendimiz döviz spekülasyonu yapmayalım. Ağlaşmayı da bırakalım. Yabancı sermaye gelirken sırıtıyorduk, şimdi ise çıkış gündeme gelince ağlaşıyoruz, Merkez Bankası’nı da itham ediyoruz! Ayıp!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi