• $15,8379
  • €16,7505
  • 926.456
  • 2394.83
16 Aralık 2011 Cuma

Hele bir de Brezilya'ya bakın

Türkiye 2011 yılında da büyümekteydi, ama yavaşlıyor. Büyüme sonucu cari denge açığı GSYİH oranı olarak yüzde 10 civarına yükselmişti. Orada da düzelme gelmekte. Dünyanın ciddi bir kargaşa halinde bulunduğu ortamda Merkez Bankası rekor düzeydeki kredi balonunu söndürmeye, ekonomiyi soğutmaya ve cari açığı küçültmeye çalışıyor. Bunu da faiz artırmadan başarıyor.
Bu arada ülkemize 'abanan' bir de dış lobi var. Faiz artırılmalıydı diyorlar.
Wall Street Journal, Financial Times ve The Economist bir türlü bizim ne yaptığımızı anlayamadılar. Bu 'faiz artırın' lobisinin başındakiler arasında ise Royal Bank of Scotland'ın yatırım uzmanı, yıllardır tanıdığımız Tim Ash arkadaş da var.
Tabii 'kelin merhemi olsa başına sürer!' diye bir atasözü vardır, ama İskoçya'da böyle bir atasözü yok herhalde. Geçtiğimiz pazartesi günü İngiltere'de UK Financial Services Authority son raporunu yayınladı. Royal Bank of Scotland'ın 2008 krizi öncesi, 2007 yılında, haddini aşıp ABN Amro adlı Avrupa bankasını satın almaya kalkıp, sonunda da 2008 yılında İngiliz hükümetinin 71 milyar dolarlık operasyonuyla kurtarılmasında, İngiltere vatandaşlarına çıkartılan faturanın, RBS yöneticilerinin yaptığı çok sayıda hatadan ve aşırı risk alma yaklaşımından önemli ölçüde kaynaklandığını son FSA raporu ortaya koydu. Ama RBS'den Tim Kardeş bize faiz arttırın diyip akıl veriyor! 
Bu arada dünyaya da bakalım. Dünyada BRIC denen Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya var. Goldman Sachs'tan Jim O'Neill 2003'te BRICS adını takarken bu ülkelerin yakında dünya ekonomisindeki dengeleri değiştireceğini düşünüyordu. Bu düşünce gerçek oldu. Bugünlerde ise O'Neill dünya ekonomisinde yüzde 1 oranından daha fazla payı olan gelişen ülkelere yeni bir isim taktı, onlara 'Growth Markets' diyor. Listesinde 8 ülke var. Yeni kadroda BRIC ülkelerine ek olarak Endonezya, Meksika, Güney Kore ve Türkiye bulunuyor.
Geçmişte BRIC'lerden biri; Brezilya bize örnek gösteriliyordu. Hem Tim Ash gibi dış uzmanlar, hem de içerideki bilgelerimiz, Brezilya'nın enflasyonu yüzde 6 civarında giderken, faizlerini yüzde 12 üzerine çıkarmış, bu arada da sıcak paraya Tobin Vergisi yani bir finansal işlem vergisi koymuş olmalarını seviyorlardı. Peki bugün durum ne?
2010'da yüzde 7.5 hızla büyüyen Brezilya'da, 2011 verilerinde eylül ayında sanayi üretimi yüzde 1.9 daralırken, ekimde de sanayi üretimi yüzde 0.9 daraldı. Üçüncü çeyrek reel büyüme rakamında ise Brezilya eksiye düşüyor üçüncü çeyrek 2011 verilerinde resesyon başlangıcı yaşıyordu. Son dört çeyreklik yani yıllık büyüme ise sadece yüzde 2.1 civarında. Bu çöküş ortamında Brezilya uyguladığı Tobin vergisini kaldırıyor, faizleri hızla birkaç puan aşağıya çekiyor ve politikasını bir kere daha değiştirerek aşırı değerlenmiş döviz kurundan kurtulmaya çalışıyordu.

"kkk.20111215233807.jpg"
Yukarıdaki ilk grafik Brezilya'daki çeyrekler itibarıyla büyümeyi gösteriyor ve 2009 yılındaki yüzde 2.5 oranındaki zirve çeyreklik büyümeden sonra, büyümenin yüksek faiz ortamında nasıl sekiz çeyrektir azalarak sıfıra indiğini görmek mümkün.
Üstelik Brezilya bir petrol ülkesi, yani bizdeki gibi cari denge açığını enerji oluşturmuyor. Yüzde 12 civarındaki yüksek faiz 7.5 düzeyine yollanan enflasyonu hafifçe aşağıya, 6.5 düzeyine çekmiş ama ekonomi de sekiz çeyrektir ivme ve kan kaybediyor. Tim Ash kardeşe ve reyting kuruluşlarına, Wall Street Journal, Financial Times ve The Economist gibi bizi anlayamayan ve anlamaya da hiç niyeti olmayan medya kuruluşlarına ve iç yorumculara duyurulur!

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama