• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
1 Haziran 2014 Pazar

Hedef belli ama araç ne olacak?

Avrupa Merkez Bankası birçok merkez bankası gibi sadece enflasyonla uğraşmak üzere hazırlanmış bir kurum idi. Geçtiğimiz günlerde Portekiz’de Lizbon’da bir golf kulübünde toplanan bir grup uzman Mario Draghi yönetiminde euro bölgesinin deflasyona düşmesini önlemek için neler yapılması gerektiğini tartışmak üzere bir araya geldiler. Deflasyon şirket karlarının düştüğü, şirketlerin kimseyi istihdam edemez hale geldikleri bir durgunluk ortamı. Bu durum çoklukla kredi daralması ile birlikte geliyor ve bankalar da krize giriyor ve tüketiciler üretim ve büyümenin zayıflamasına öfkeleniyor ve dönüp hele Avrupa ortamında muhalif ve euro aleyhtarı partilere oy vermekteler. Bu durumda da birçok kişi veya kurum, ya Draghi ve ekibini hırpalıyor veya da bir kesin adım atmasını bekliyorlar. Bu beklenti çerçevesinde de 5 Haziran’da icraat olacağı düşünülüyor.

Japonlar deflasyonu iyi bilir!

Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi yüzde 2. Şu andaki yıllık enflasyon düzeyi de 0,7. Bu durumda gelecek hafta ne yapılabilir? Birçok kimse faizin sıfıra yanaştığını düşündüklerinden bir çözüm bulmak için kafalarını kaşımaktalar. Draghi ise fazla risk almamak ve suçlanmamak için euro bölgesinin bir düşen fiyat tuzağına düşebileceğini tekrar tekrar gündeme getirmekte.

Ancak geçtiğimiz pazartesi günü Draghi ilk defa kesin olarak haziran başında ya tahvil ya da başka varlıklar satın alarak ve bu yolla piyasaya likidite sürerek klasik deflasyonla savaşmaya başlayacaklarını vurguladı. Bu arada toplantıya katılan bankanın yönetim kurulu üyelerinin çoğunun da tam ne yapılması gerektiği konusunda şüpheleri olduğu ortaya çıktı. Toplantının hazırlıkları aylarca öncesinden yapılmış olmasına rağmen bir çözüm konsensusu oluşmaması ise zor bir durumda bulunulduğu anlamına geliyor.
Bu arada da Avrupa ekonomisinin toparlanması da oldukça zayıf bir tempoda devam etmekte. Birçok kişi bu ortamda Merkez Bankası’na ek yetkiler verilmesinin ilerde sorun yaratabileceği endişesini taşıyorlar.

Deflasyon bilindiği gibi Japonya’yı uzun zamandır yerlere sermiş bulunuyor. Bu nedenle de daha önce denenmemiş şeyleri uygulamaya koymak da tehlikeli görülmekte.

Euronun değerini düşürecektir

Birçok kimse de Draghi’nin ekibinin faiz haddini yüzde 0,25 değerinden yüzde 0,15 değerine indireceğini düşünmekteler. Bu nedenle de parasını Merkez Bankası’na park eden bankaların kredi vermeye dönmelerini de sağlamış olacaklar. Bu arada negatif mevduat faizi de euronun değerini doların altına itecek bir olgu. Euronun değerinin 2011 yılından bu yana artmış olması başta enerji olmak üzere birçok kalemin fiyatlarının da aşağıya düşmesinin nedeni. Bir başka politika yaklaşımı olarak Draghi’nin alenen bankaları hırpalayarak daha fazla kredi vermelerini temin etmeye çalışması da konuşulanlar arasında. Bakalım ayın beşinde ne yapılacak!

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...