• $8,4007
  • €9,9967
  • 489.005
  • 1408.81
8 Ağustos 2013 Perşembe

Hani futbol keyif demekti?

AEK, 1924 yılında Atina’da kurulmuş bir futbol takımı. AEK kısaltmasının açılımı İstanbul (Konstantinopolis) Atletik Birliği, çünkü İstanbul’dan göç edenler tarafından kurulmuş. AEK 28 defa Yunanistan şampiyonu olmuş ve Avrupa’da da başarıları olan bir futbol takımı idi. Ama bugün çok zorda! 
Yunan futbolu, gazeteci N. Stamouli’ye göre şike skandalları dolu ve kara paraya oldukça bulaşmış bir futbol ortamıdır. 2003 yılında hükümet itibar düzeltmek için, Atina Yaz Olimpiyat Oyunları öncesi AEK’nın o zamanki sahibi Makis Psomiadis’i kulübün kasasından milyonlarca para yok olduğu ve oyuncular da isyan ettiği için uzaklaştırmıştı. Makis 2009 yılında sahtekârlıktan dolayı dört yıl hapse mahkum oldu. Karar, para aklama, para çalma, vergi kaçakçılığı ve şike ithamlarına dayanıyordu. Tabii ki Makis hepsini inkâr etti. 

BU KULÜPTEN RİVALDO GEÇTİ

Makis kovulduktan sonra külüp yeniden ayağa kalkmak için hesaplar yapmaya başlamıştı. Aynen Yunan ekonomisi gibi çok borç aldı, 2007 yılında da Brezilyalı ama eski ve yorgun yıldız Rivaldo (Vitor Borba Perreira) 1.3 milyon euroya getirildi. Taraftarlar stada akın etmeye başladılar. Ancak o yıl takım Şampiyonlar Ligi’ne çıkamadı, gelirler düştü, yıldız oyuncular da başka diyarlara göçe başladılar. Bu arada Yunan ekonomisi de kredi sorunları ve borç yükü nedeniyle çökmeye başlamıştı. AEK’nın da gelirleri hızla düştü ve televizyondan ve OPAP adlı devletin “iddia” kurumundan gelirler de iyice azaldı. 2011-2012 sezonu sonunda AEK 60 milyon euro borç biriktirmişti. Bu sayı resmi kayıtlara göre 14 birinci lig takımının yarattığı 265 milyon euroluk zararın dörtte biri kadardı. AEK oyuncuların paralarını ödeyemiyordu ve oyuncuların çoğu kaçtı gitti. Genç oyuncular alındı ama başarı gelmedi. 
2012 yılı Ekim  ayında daha önce takımda oynamış olan Ewald Lienen adlı bir Alman oyuncu teknik adam görevi yüklendi. Lienen oyunculara yemek yiyebilmeleri için yemek fişleri dağıtmaya başlamıştı. Ama o da  başarılı olamadı. 2013 Nisan ayında kötü bir maç sonrası gönderildi. 

‘PARA BABASI BAŞKAN’ YETMEZ

14 Nisan 2013’te AEK Panthrakikos adlı takım ile oynarken AEK takımının geleceği tehlikede idi. Bir beraberlik televizyon kontratı, statta oynama hakkı ve borçları yeniden yapılandırma olanağı getirecekti. Kaybetmek ise ligden düşmek ve tamamen iflas demekti. Maçın bitmesine üç dakika varken ve skor 0-0 iken M.Bougadis adlı oyuncu kendi kalesine bir kaza golü attı ve AEK perişan oldu. Taraftarlar sahaya indi, oyuncular kaçtı ve AEK ligden düştü. Bu arada iflas ettiği için de bir basamak daha düştü ama bu sayede de borçları silindi. 
Bu arada 2013 Mart tarihinde polis takımın beş eski başkanı hakkında tevkif müzekkeresiyle ortalığa dökülmüştü. A.Dimitrelos, Nikos Thanopoulos, Demis Nikolaidis, Giorgos Kintis, Stavros Adamidis ödenmemiş vergiler nedeniyle tutuklanıyordu. 2009-10 sezonunda başkan olan Thanopoulos 28 Haziran tarihinde kısa bir mahkeme sonucu devlete 79 milyon euro kadar vergi borcu nedeniyle beş yıl hapse mahkum oldu. Ama 36.500 euro yatırarak dışarı çıktı. Diğerlerinin yargılanıp yargılanmayacağı da henüz bilinmiyor. 
Müflis kulübün başına yeni gelen, petrol ve denizcilik zengini Bay Melissanidis ise birçok yatırımcıyla görüşüyor ve takımın beş eski başkanından şahsen talep edilen 171 milyon euroluk vergi borcu ve cezayı ödeme işinin nasıl çözüleceğini araştırıyordu. Kendisi ne katkı yapacağını da pek açıklamamıştı. 
Görüldüğü gibi futbolda “Para Babası Başkan” ile saadet kolay değil!

<p class='MsoNormal'>'Help  Turkey' etiketinin gerçek yüzü... Kara propagandayla kim neyi hedefledi?

'Help Turkey' etiketinin arka planında ne var?

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor