• $13,4601
  • €15,2404
  • 796.76
  • 1910.29
12 Aralık 2016 Pazartesi

Güney Kore’de başkan görevden alındı

Güney Kore’ye kabaca üç defa gittim, ikisi uzunca süreli seyahatlardı, G.Kore insanlarını saygılı, ölçülü, yardımsever insanlar olarak tanıdım. Ancak biraz G.Kore tarihi okuyunca da bu ülkenin siyasetçilerinin, vatandaşlarının tersine, oldukça fazla ölçüde manipülatif insanlar olduğunu ve görevden uzaklaştırma olayının sık sık gerçekleştiğini de okudum ve izledim.

G.Kore siyasetçisi, ülkenin ilk bayan başkanı da olan, şu andaki başkanı Bayan Park Geun Hye, muhafazakar bir insan olarak ve Kuzey Kore ile sık sık atışarak ve eski ve güçlü bir siyasetçi olan babasının ve de kendisinin ve de temsil ettiği Daegu kentinin itibarını da kullanarak, seçilmişti. Bayan Park şu anda 64 yaşında ve de 2013 yılında başkan olmuştu. Bayan Park’ın süresinin dolmasına da az bir zaman kalmıştı, ama ömrü galiba vefa etmedi.

Haftalardır seçmenlerin yaptıkları sokak nümayişleri ile istifa talepleri sonrası Bayan Park görevden alındı. 3 Aralık Cumartesi günü 1.7 milyon insan Güney Kore tarihindeki en kalabalık nümayişi, Bayan Park’ın görevden alınması için yapmışlardı. Ve Bayan Park sonunda mahkemelik oldu. Bayan Park 2004 yılından bu yana ilk defa böyle bir durum düşen Güney Kore Başkanı olmuştu.

Peki itham edildiği suç ne idi?

Acıdır ki Bayan Park’ın babası da kötü bir son yaşamıştı. 1979 yılında oldukça diktatöryal davranan Başkan Baba, gücüne rağmen öldürülmüştü.

Başkan Bayan Park, yakın bir arkadaşı olan Bayan Choi Soon Sil’i Kore’de birçok başkan tarafından yapıldığı şekilde, dokuz şirkete ayrı ayrı göndererek mesela Samsung Başkan Yardımcısı Jay Y.Lee, Hyundai Başkanı Chung Mong Koo gibi insanlardan ve şirketlerinden büyük miktarda para talep etmiş ve almıştı. Paralar Bayan Choi tarafından yönetilen iki vakfa aktarılmıştı. Ve yöneticiler durumu çağrıldıkları mahkemede açıkça anlattılar. Toplam 70 milyon dolar, işadamları ve şirketler tarafından mecburen Bayan Park’ın arkadaş ve yakınlarına verilmişti.

Bu durumda Bayan Choi da mahkemede, Bayan Park’ın adını da sık sık kullanarak, milyonlarca doları almış olduğunu itiraf etti. Mahkemede para talebinin Bayan Park ve yardımcıları vasıtası ile geldiği de birçok iş insanının açıklamaları ile de iyice açığa çıktı.

Ancak Bayan Park Kore kanunlarına göre Başkanlıktan alınmamış durumda idi. Dolayısıyla G.Kore Parlamentosu’nda oylama yapıldı ve milletvekilleri 234’e karşı 54 oy ile Bayan Park’ı Anayasa Mahkemesi kararıyla görevden alınması için Anayasa Mahkemesi’ne verilmeye mahkum ettiler.

Samsung şirketi başkan yardımcısı parlamento soruşturmasında, Park’ın arkadaşı Bayan Choi’ın kızına bir milyon dolarlık bir at almak zorunda kaldığını anlattı. Karşılığında da Samsung’a bazı avantajlar verileceği ortaya çıktı.

Şimdi Başkan Bayan Park, 180 gün içinde yapılacak araştırmalar sonucu dokuz Anayasa Mahkemesi hakiminden altısı tarafından suçlu bulunduğu takdirde, 60 gün içinde yeni Başkan için seçim yapılabilecek.

Bayan Choi ise çoktan mahkum oldu!

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

İstanbul kara teslim! Vatandaşlar saatlerce yolda kaldı

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor