• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
20 Haziran 2011 Pazartesi

Görme engelliler ve 'engelsiz' körler!

16 Haziran 2011 günü IBM Yüzüncü Kuruluş Yıldönümünü kutladı. IBM 170 ülkede faaliyeti  ve 400 bin çalışanı olan bir kuruluş. IBM, 15 Haziran günü kurumsal çalışanlarının topluma hizmet ve gönüllük hizmetine katılmalarını teşvik için, ülkemizde çeşitli sivil toplum örgütleri ve gönüllülü kişiler ile medyayı bir araya getirdi. Toplantıya ben de katıldım.
Bu bağlamda IBM kurumunu ve topluma katkılarını tanıtan bir kitap  dağıtıldı. Kitabın içinde ise IBM'in kuruluş hikayesi ve 100 yıl içinde yapılanlar var, adı 'Making the World Work Better'. Kitabın içinde çeşitli teknoloji ve insan hikayeleri var. Bunlardan biri çok entresan.
Mike May bir Amerikalı; 3 yaşında çok kötü bir kimyevi madde kazası geçirerek kör oluyor. Bir gözünü tamamen kaybederken diğeri ise görmüyor. Mike May tam 43 yıl görmeden yaşıyor. İnanılmaz yaşam gücü dolu olan Mike May, kendini teknoloji geliştirmeye adıyor ve görme engellilerin yolda kaybolmaması için de bir navigasyon cihazı icat ediyor.
Görmemesine rağmen, kayak yapıyor ve dağdan 65 kilometre hızla kayabilen  dünya çapında bir kayakçı oluyor. Mike görme engelli olarak yaşarken, tamamen kendi kendini idare edebilen, üretken, bağımsız bir toplum  üyesi olarak ayakta duruyor.
3 yıl görmeden yaşamış da olsa, tamamen tahrip olmamış olan tek gözüne kök hücre kullanılarak görme şansı yaratabilecek çok riskli bir ameliyat gündeme geliyor. Mike May ameliyata razı oluyor ve Mike görmeye başlıyor. Beklenenin aksine, tek gözle de olsa görmek Mike'ın hayatını oldukça zora sokuyor, etrafında olup bitenler onu rahatsız ediyor. İnsanların yüz ifadeleri, fısıltılar, davranışlar, insanlarla diyalog kurmasında sorun yaratmaya başlıyor. Engelli iken görmediği, ama şimdi dünyada gördüğü şeyler onu rahatsız  ediyor. Hayallerini bozuyor. Adeta görmemek istiyor. Ameliyat sonrası ilk defa gördüğü karısının gülüşünün güzelliği ve çocuklarının masmavi gözleri onu daha da iyi bir aile babası ve mutlu yapıyor, ancak hayatın şimdi gördüğü gerçekleri ise onu fena halde üzüyor. 
- - -
Şimdi kendi doğduğumuz andan beri içinde yaşadığımız dünyamıza gelelim. Yaşamımızın başından beri etrafımızda olanları görüyor ve onları belli bir şekilde değerlendirirken de bazen saçmalıyoruz. Bir örnek ile açıklayayaım.
Spor keyif için yapılan bir şey. İnsan hayatı spor olmasa da mutlu devam edebilir. Aynen Mike May'in hayatında görme olmasa da 43 yıl mutlu yaşadığı gibi. Tabii bu keyif ve pozitif bakışa sahip olanlar sadece bazıları. Bir de adı 'taraftar' olanlar var. Mike May onların bazılarını görse idi belki yeniden ameliyat olarak görmekten vazgeçip, görmemeyi arzu edebilirdi.
18 Haziran günü Fenerbahçe basketbol takımı ile Galatasaray basketbol takımı Türkiye Şampiyonluğu için karşılaşıyorlar ve Fenerbahçe son dakikalarda daha iyi oynayıp şampiyon oluyor. Maç biter bitmez Galatasaray takımının taraftarları ellerine geçeni Fenerbahçeli oyuncuların kafasına gözüne atmaya başlıyorlar. Fenerbahçeli yönetici Ali Koç da,  durup dururken bir saat küfür dinlemek zorunda kalıyor. Aziz Yıldırım ve Federasyon Başkanı Turgay Demirel de salona ve kupa törenine gelemiyorlar. Galatasaray takımına ikincilik kupasını veren kişiyi ise kimse tanımıyor. Yani olayın tümü bir rezalet.
Peki bu bir ilk mi? Yoo, bundan iki sezon evvel Efes Pilsen Fenerbahçe'yi yenerek şampiyon olduğunda, taş, çakmak, sopa atılan dayak yiyen, kupalarını almak için saatlerce salonun boşaltılmasını bekleyen  Efes Pilsen'li oyuncular olmuştu. Bu sefer ise  Fenerbahçe bu rezil ve 'taraftarlık kisvesi' altına saklanan magandalığın kurbanı oldu.   
Böyle bu tür 'kör' taraftarlık, aslında rezillik ile eşdeğer. Bugün sen, yarın onlar! Hiç kulüp öbüründen farklı değil. Bu tür taraftar yeni bir kategori insan; sporun keyif ve güzellik olduğunu göremiyor. Onlar  engelsiz  'kör' denebilecek yeni bir kategori, sporun güzelliğini keyfini göremeyen, hissedemeyen figüranlar.
İşte Mike May göz ameliyatı olup böyle şeyleri görmeye başlayınca, gözünü kendisi sık sık  kapatmaya başlamış.
Nedir ki bir basketbol takımı? Bas on milyon dolar, üç sıradan yabancı getir ve 'biz en büyüğüz' de... Bu mu başarı? Yöneticiler de engelsiz 'kör'!

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı