• $8,099
  • €9,7068
  • 454.421
  • 1378.37
14 Haziran 2018 Perşembe

Göçmenleri İtalya almadı, İspanya aldı

Şu anda hem İtalya hem de İspanya’da yeni hükümet var. İtalya son dört yılda toplam 640 bin göçmen kabullenmiş. Göçmenler çoklukla ya Orta Doğu veya da Afrika’dan kaçıyorlar. Ya savaştan ya da fakirlikten, açlıktan veya hastalıktan kaçmaktalar.

Göçmenlerin yarattığı maliyet ve de operasyonun getirdiği zorluklar Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunluğunun vatandaşlarının göçmenlere karşı negatif hissiyata kapılmalarına da neden olabiliyor. Sonunda İtalya’nın yeni hükümeti geçen hafta göçmenlere kapılarını kapattı.

Tabii İtalya’da kapıları kapatmak demek, denizden gelen göçmen dolu tekneleri ve sandalları limanlara sokmamak demek. Zaten en sonunda, İtalya’da limana alınmayan gemilerdeki 629 göçmen çoklukla sandallara bindirilmişti ve çoluk cocuk sandallarda, denizin ortasında kalakalmışlardı.

İtalyan Hükümeti ülkenin kendi sorunlarının büyük olması nedeniyle göçmenlere kucak açamıyordu. İtalya'daki seçimde en çok oy alan iki parti de aslında göçmen konusunda pek anlaşamıyorlardı. İtalyan gemisi Aquarius, pazar günü kuzeye doğru hareket etmeye mecbur kaldı.

Ancak yeni hükümetin Dahiliye Bakanı ve Lig partisinin Başkanı Matteo Salvini geminin göçmenleri Malta’ya indirmesini talep ediyordu. Ama Malta Hükümeti de göçmenleri almadı. Yeni İtalyan Hükümeti pek hümanist davranmıyordu ama kendi durumları da problemliydi. İtalyan Hükümeti Brüksel ve de diğer büyük ülkelerin yardım etmelerini istiyordu.

Burada İspanya’nın yeni hükümeti imdada yetişti. İspanya’nın yeni hükümeti kısa bir zaman evvel, sosyalist bir başkanı göreve koymuştu. Pedro Sanchez adlı yeni başkan göçmenlere İspanya’nın yolunu açtı.

Ama Sanchez’in hümanist yaklaşımı Avrupa Birliği’nin temel ilkelerinde yer bulabilecek miydi? Milano’daki Uluslararası Politika Enstitüsü Direktörü Paola Magri göçmenlere karşı acil ve uygun yaklaşım yapılmasının olasılığının pek ortada olmadığını vurguluyor. İtalya’nın kendi ekonomisi de zor durumda olunca, İtalya ve benzeri sorunları olan ülkeler göçmenlere karşı pek hümanist olamıyorlar.

<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler