• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
13 Mart 2013 Çarşamba

Global ekonomi nerede duruyor?

Önce Avrupa'ya bakalım. Avrupa Birliği'nden uzun zamandır mutluluk verecek haber gelmiyor. Geçtiğimiz günlerde ilan edilen verilerde 17 ülkelik Euro bölgesinde işsiz sayısının 16 milyonu aştığını ve 27 ülkelik Avrupa Birliği'nde de 19 milyon işsiz bulunduğu açıklanmıştı. Bu hafta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Merkez Bankası, Draghi Avrupa ekonomisi konusunda "yeni ve farklı" bir şey yapmayı planlamadıklarını belirtirken Avrupa Merkez Bankası'nın 2013 yılı büyüme hızı tahmininin  aralık ayındaki tahmini olan eksi 0.3 değerinin de altına inerek eksi 0.5 olarak gerçekleşmesini beklediklerini de vurguladı. 2013 yılı için enflasyon tahmini de yüzde 1.6 civarında. Şu anda Avrupa tüm dünyanın en sorunlu bölgesi. İtalya'nın da ratingi düşürüldü. Avrupa'nın verilemeyen kararları arasında 10 milyar eurosu bankalara gidecek olan 17 milyar euroluk kurtarma operasyonunu bekleyen Güney Kıbrıs sorunu var. Karar vermekte çok geç kalındığı için de G.Kıbrıs'ın kamu borcunun GSYH oranı olarak yüzde 145 oranına gelmesi bekleniyor. Karar verilemeyen şey de faturanın kime çıkartılacağı. 

ABD TOPARLANIYOR
Amerika ise yere oldukça sağlam basmaya başladı. Amerika'da ekonomiden oldukça iyi haberler gelmekte. ABD tahmincileri kötümserlikten yavaş yavaş vazgeçip 2013 büyüme hızını tahmini yüzde 2.5-3 aralığına çekmeye başladılar. En son  istihdam raporu tarım dışı istihdamda 260 bin artış sergilerken, işsizlik oranı da uzun zaman sonra 7.9 değerinden 7.7 değerine düştü ve moraller iyileşti. Diğer taraftan da ABD ISM imalat sanayi endeksi 54.2 değerine çıktı ve bu değer büyümenin hızlanması anlamına gelmekte. Global krizin başlamasına neden olan konut sektörü ise son verilerde oldukça güçlü bir yeni-eski ev satışı ve konut fiyatları artışı yaşamakta. Bu nedenle de en kötümserler bile mali kavgalara rağmen büyüme tahminlerini artırmaktalar. 

DIŞ TALEP CANLI
Dünyayı ayakta tutan ise gelişen ülkeler. BM'nin 2013 yılı "Human Development Report" adlı raporu 14 Mart günü Meksika'da kamuoyuna yayınlanacak. Rapor Güney'in ayağa kalkışı temasını esas almakta ve gelişen ülkelerin hızla artan performansını vurgulamakta. Çin'in Japonya'yı geçerek dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline gelmesi ve global krizde milyonlarca insanın fakirlikten kurtarılması ve Brezilya'nın fakirlikle mücadele programlarının başarısı raporda gündeme gelmekte. "Güney'in Yükselişi" başlığını taşıyan raporda BRICS kavramının ötesine geçilerek, basına verilen özetlerde, Asya'dan Afrika'ya kadar, yaklaşık 40 ülkenin hem sosyal hem de ekonomik anlamda beklenenden daha iyi duruma geldiği  vurgulanıyor. Bu arada özellikle Türkiye, Meksika, Tayland, Güney Afrika, ve Endonezya'nın performansı da raporda ön plana çıkarılmakta! 
Ülkemizde son yayınlanan verilerde dış ticaret ve sanayi üretimi alanlarında düzelme var. Cari denge açığını düşürmek için 2012 yılında frenlenen ekonominin, yeniden canlanmaya ve büyümeye başladığı görülüyor. Kredi artışı hızlandı ve henüz iç talep yavaş artsa da, dış talep oldukça canlı!

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (24 Haziran 2021)

Togg'un 4. yılında seri üretim için geri sayım! Temmuz ayı sonunda başlayacak

Marmaris'te yanan alanlar havadan görüntülendi