• $12,885
  • €14,5378
  • 739.056
  • 1808.79
1 Şubat 2017 Çarşamba

Gerçeğe kıymet vermiyor!

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump medya ile savaşa kalktı ama söylediklerinin pek temeli olmayan bir kişi, medya tarafından çabuk yakalanır. Trump resmen ABD Başkanı olalı sadece bir hafta kadar zaman geçti ve Trump medyada itibar kaybetmeye başladı.

Charles Lewis adlı kişi '935 yalan: ABD’de gerçeğin geleceği ve ahlakın azalması!' adlı bir kitap yazmış biri. Kitap Başkanların vatandaşı kandırmak için gerçeği, 'kanun dışı oy kullanıldığı' yalanıyla nasıl saptırdıklarını anlatıyor. Charles Lewis, bir de 'Kamuda Dürüstlük Derneği' adlı dernek kurmuş, siyasetçileri gerçekten uzaklaşmamaya ikaz etmek için! Trump bir haftada oldukça uçmaya başladı. Başkanlık atamasının törenini kaç kişinin televizyondan izlediği konusundan başlayarak, istihbarat kurumlarıyla kavga edip etmediği konusuna kadar, veya Hillary Clinton’un popüler oyda Trump’ı geçmesinin arkasında milyonlarca insanın sahte oy kullandığı konusundaki uydurma yalanına kadar, birçok şey inanılır gibi değildi.

Tabii bütün hafta boyunca basın kurumları Trump’ı yakından takip ettiler. 'PolitiFact' kısa adlı bir site Trump’ın başkan olarak Beyaz Saray'da yaptığı ilk konuşmada tam 12 adet gerçek dışı şey söylediğini tesbit etmiş.

The Chicago Tribune gazetesine göre, Bay Trump Beyaz Sarayda’ki ilk basın toplantısında, Chicago’da atanma anında iki kişinin kurşunlandığını ve öldüklerini ama zaten Chicago’daki öldürme vakalarının fena halde arttığını söylemiş. Ama gerçek şu ki Chicago’daki öldürme vakaları tam on yıldır sürekli azalmakta.

Washington Post da başkanın ilk haftasında, tam 24 adet yanıltıcı beyanını yakalamış.

Trump hakkında konuşanlar onu tanıdıklarını ve Trump’ın büyük bir güvensizlik sendromunun kurbanı olduğunu söylüyorlar. Trump tam 30 yıl evvel 'The Art of the Deal' adlı bir kitap yazmış. Trump iş hayatında 'truthfull hyperbole' dediği bir yaklaşımdan çok faydalandığını belirtmiş. Ona göre bu tür 'gerçek dışı ve abartma', masum sayılmalı imiş. İş dünyasındaki televizyon beyanatlarında bu tür 'gerçek olmayan gerçeği (?)' araya sıkıştırmak sorun olmayabilir ama ciddi medya mensubu tarafından izlenen bir liderin bu şekilde gerçek dışı konuşması olacak şey değil. Trump’ın danışmanı Kellyanne Conway de, Trump’ın NBC’deki 22 Ocak tarihli 'Meet the press' adlı programda koşmayı izleyenler konusunda 'Trump’ın elinde başka veriler var!' sözü ile gerçek olmayan iddiaları desteklemesi sonrasında önüne gerçek sayılar konunca de çok zor bir durumda kaldı. Bundan sonra basın tabii Trump ve danışmanlarının her söylediklerini araştıracak ve yayacak! Sadece Conway değil, Trump’ın baş yardımcılarından Stephen Bannon ve Reince Priebus da benzer 'gerçek dışı savunma çabasını' medya önünde sürdürmüşler.

<p>Erdoğan, faiz-kur manipülasyonlarıyla mücadeleden Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşen ilişk

Başkan Erdoğan: Göreceksiniz enflasyon düşecek

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor