• $16,3483
  • €17,6177
  • 974.072
  • 2450.84
20 Mart 2013 Çarşamba

Gelecek felaket

Bu ekonomide 68 milyar euro  kadar kişi ve şirketlere ait toplam banka mevduatı var. Bunların 43 milyar euro kadarı Kıbrıs'ta oturan kişilere ait mevduat ve mevduat sigortasına tabi. 5 milyar euro  kadarı başka euro bölgesi ülkelerinden kişi ve kurumlara  ait mevduat ve çoğu Yunanistan kökenli. Ancak  21 milyar euro kadarı da euro bölgesi dışından gelen mevduat. Bu son grubun çoğunluğu da Ruslara ve biraz da Ukraynalılara ait. 1.9 milyar euro kadarı da İngilizlerin G.Kıbrıs'ta görevli veya orada yaşayan  emekli vatandaşlarına ait.
Şubat ayı sonunda günde 100-150 milyon euro boyutunda mevduat G.Kıbrıs bankalarından çekilmekte idi. Çoğunun da Letonya ve Avusturya gibi  ülkelere taşındığı düşünülüyor. Bu nedenle de pazartesi günü bankaların kapatılması ve para transfer işlemlerinin durdurulması kararı alınmıştı. Sonra  çarşamba gününe kadar    dondurulması da gündeme geldi. Çünkü G.Kıbrıs yönetimi Avrupa tarafından gündeme getirilen çözümü kendi parlamentosundan geçirmek zorunda idi ama sol ve ortayolcu partiler de  medyaya sızan çözüme karşı çıkmakta idiler. 

İNGİLİZLER KARŞILIYOR
G.Kıbrıs siyasileri hala Avrupa'dan total bir kurtarma operasyonu beklemeye devam ediyordu. Zaten İngiltere kendi vatandaşlarının mevduatlarına el konması halinde onların zararlarını İngiliz hükümetinin (yani İngiltere vergi ödeyenlerininin demek) tazmin edeceğini duyurmuştu. Avrupa Merkez Bankası da son günlerde 5 milyar euro kadar bir nakiti G.Kıbrıs'a transfer ederek nakit sıkıntısını geçici olarak karşılamaya çalışıyordu. Ayrıca zaten Rusya da G.Kıbrıs'a 2.5 milyar euro kadar bir kredi açmıştı.  Gazprom da Kıbrıs'a tüm gaz ve petrol arama ve çıkarma işlemlerini kendilerine havale ettikleri taktirde tüm kurtarma operasyonu maliyetini yükleneceğini pazar akşamı Rum Hükümetine bildirmişti. 

İLK KEZ 'HARAÇ' ALINIYOR 
Bugüne kadar Avrupa'da hiçbir kurtarma operasyonunda yerel, küçük ve sigortalı mevduattan 'haraç' almak yoluna gidilmemişti. Bu durum başta Almanlar olmak üzere, Avusturyalılar, Finlandiyalılar ve Hollandalılar gibilerinin  eseri olan tuhaf bir çözümdü. Peki bu paketin sonucu ne olur? 
Her an her şey olabilir, kesinlik yok ama, Avrupa'da bir daha banka krizi olursa mevduatların benzer soyguna tabi olmaması için derhal ve erkenden çekilmesi artık Allah'ın emri! Gün kurtarılacak ama gelecek felaket olacak! Çünkü insanlar  aptal değil! Diğer taraftan vatandaş direniyor ve vergi oranları da değişebilir. Bekleyip göreceğiz!

 

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu