• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
27 Ağustos 2013 Salı

Futbolda bilgi ve altyapı tasarruf demektir!

Dün futbol ekonomisindeki son trend Avrupa’nın futbol liglerinin düşme ve yükselmenin her kulübe açık olduğu ‘açık’ sisteminden, ABD’deki ‘kapalı sistem’ denen düşme ve çıkma olmayan ve mali yapının şirket sahipleri tarafından bir üst süper lig oluşturularak anlaşma ile kontrol edildiği yapıya doğru gittiğini de vurguladık. 
Bu arada UEFA’nın ‘financial fair play’ mali kuralları gelecek yıl başlayacak olmasına rağmen bu yıl da Avrupa liglerinde transfere bir milyar dolar kadar para harcandı. Daha da harcanacak, çünkü transfer 2 Eylül’de bitecek! Sadece oyuncu değil antrenör transferi de azdı. İkinci olan takımın teknik adamı bile kovuluyor.  İngiltere’de üç büyük kulüp Manchester United, Manchester City ve Chelsea antrenör transferi yaptılar. Tabii teknik adam değişince onun  yeni yardımcılar kadrosu da eski ekibin yerine transfer oluyor. İspanya’da da hem Real Madrid hem de Barcelona yeni teknik adamlarla işe başlıyorlar.. 

Inter’in yeni patronu Mazzari

İtalya’da İnter Milan, Napoli’nin başarılı teknik adamı Mazzari’yi transfer ederken Napoli de İngiltere’den Rafael Benitez’i transfer etti. Bu yıl Avrupa’da ve Almanya’da herşeyi kazanan Bayern Münich de teknik adam değiştirdi. İspanya’dan Guardiola’yı transfer ettiler. Halbuki Almanya Avrupa’nın en çok teknik adam yetiştiren ülkesi. Çünkü altyapıya en çok önem veren ülke Almanlar. Aşağıda İngiltere ile bir karşılaştırma var! 
İngilizler nasıl olup da kendi icat ettikleri sporda geri kaldıklarını sorgularken, Alman Futbol Federasyonu’nun Alman Altyapı Akademisi’nde yapılan sayısal bir karşılaştırma durumu ortaya koyuyor. Almanya’da bugün UEFA’nın B lisansına sahip 28400 antrenör var, İngiltere’de ise sadece 1759. Almanya’da UEFA’nın  A lisansı ile çalışan 5500 teknik adam varken İngiltere’de sadece 895 adet bulunuyor. Ve profesyonel takım lisansı sahibi Alman teknik adam sayısı ise 1070 iken İngiltere’de sadece 115. Alman Futbol Federasyonu ayrıca kabaca 1000 kadar yarı zamanlı çalışan teknik adamı da ayrı bir programla tüm Almanya’nın her köşesinde 8-14 yaş arasındaki çocukların futbol eğitimine katkı yapmak üzere kulüplere gönderiyor. 

Bale için 130 milyon dolar

Futbolun ekonomisinden kaynaklanan en büyük değişikliklerin biri de oyuncu transferi öncesi bilgi toplama usulünde değişim. Real Madrid Tottenham’dan Gareth Bale’i 130 milyon dolara transfer etmeye razı idi. Neden Bale bu kadar para ediyor? Şimdi yeni yaklaşım tüm maçlara scout denen oyuncu değerlendirme uzmanlarını göndererek rapor alma yerine yeni uzman firmalardan bilgi satın alma. Opta veya Prozone gibi yeni firmalar her lig ve takımdaki oyuncular hakkında binlerce veri toplayıp, verileri kulüplere ve medyaya satıyorlar. Statların tepesindeki kameralar her savunma hamlesi, pas ve golü, kabaca maç başına 2000 kadar hareket ve gelişmeyi dijital kayda geçiyorlar. 
Yukarıda bahsettiğimiz Gareth Bale neden 130 milyon dolar piyasa bulabiliyor, hem de şu anda sakat olmasına rağmen? Bu oyuncu scoutlara göre güçlü, topu ayağına aldığı zaman bile çok hızlı ve uzak mesafeden şutla da çok gol atabiliyor. Ama bilgisayarlara göre, oyunun iki yanında da oynayan bir golcü, rakip takımın paslarını sık sık kesiyor, kendi de ortalamadan çok fazla da pas vermekte. Gareth Bale gibi oyuncuları gençken keşfetmek ve ucuza almak için gerekli bilgi de artık bilgisayarlarda toplu olarak bulunmaya başladı, satışa hazır. Bilgi de para ediyor!

<p>4 gündür Türkiye'nin farklı illerinde yaşanan orman  yangınlarına müdahaleler devam ederken son o

Yangın nedeniyle otelden tahliye edilen Songül Karlı korku dolu anları anlattı

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı