• $13,4411
  • €15,3104
  • 795.995
  • 2042.08
28 Mart 2016 Pazartesi

Futbol, Cruyff’u unutamaz!

?Hollanda’nın ulusal kahramanı Johan Cruyff 24 Mart 2016 tarihinde, 68 yaşında Barcelona’da öldü. Cruyff 1970’li yıllarda tüm dünyadaki en iyi futbolcu idi. Futbola bireysel hareket ve takım oyunu yaklaşımı olarak, hem Ajax takımında, hem de daha sonra Barcelona’da oynadığı dönemlerde, önemli katkılar yapmıştı. Ayrıca 1986-1988 arasında Ajax teknik adamı olarak da görev almıştı. Başarıları saymakla bitmez ama ilginç bir insandı. Ne ülkesi Hollanda’nın dilinin gramerini bilirdi ne de İspanyolcanın. Ama en meşhur sözü” Futbol kafa ile oynanan bir oyundur !” idi.

Ajax futbol takımının stadyumundan az ötede bir evde oturan çok fakir bir ailenin çocuğu olan Cruyff, daha 4 yaşında Ajax takımının soyunma odasına girer, oyuncuları ve de antrenmanları seyrederdi. Babası Manus da kulübe meyve satardı! Ama babası, Cruyff 12 yaşında iken, yani erkenden öldü. Zavallı annesi para kazanmak zorunda kaldı ve annesi ancak kulübün soyunma odalarını temizleyerek para kazanabildi. Cruyff 15 yaşında Ajax’ın profesyonel takımıyla antrenman yapamaya başladı.17 yaşında da ilk defa birinci takımda yer aldı. Ajax o zaman üçüncü sınıf bir futbol ülkesinin iyice bir takımı idi ama Cruyff sonrasında ülke ve takım zirveye çıktı denilebilir.

Cruyff futbola birçok şey katmıştı ama bilinmesi gereken, aslında teknik adamlar Jack Reynolds ve Rinus Michels’in teknik becerileri Cruyff’un başarısının çok yukarı gitmesinin önemli nedenleri olmuştu.

Jack Reynolds İngiliz futbolundan nefret eden bir İngiliz futbolcusu idi. Bugün Barcelona’nın oynadığı, Ajax başarılarının temeli olan çok paslı yer değiştirerek oynanan Tiki Taka denen teknik futbolun mucidi aslında Jack Reynolds idi. 1881 doğumlu Reynolds itiş kakışlı futbolden nefret ederdi ve bu nedenle İngiltere’den kaçmış ve önce İsviçre’de St.Gallen’i çalıştırdıktan sonra Ajax Amsterdam’a gelmişti. Üç defa 1915-1925, 1928-1940 ve 1945-1947 arasında Ajax teknik adamı olarak (Musevi olduğu için Almanlarla savaşlar izin verdikçe) büyük başarı yaşamıştı.

Reynolds’un futbolcusu olan ve 1946-1958 arasında Ajax’ta oynayan 1928 doğumlu Rinus Michels 1965- 1971 arasında Ajax’ın ve de 1971-1975 arasında Barcelona’nın antrenörü olmuştu. Reynolds Michels’in de antrenörü idi ve total futbol fikrini de Michels’e Reynolds öğretmişti. 1964-1973 arasında Ajax’ta yer alan Cruyff böylece Michels ve Reynolds gibi iki futbol teorisyeninin bilgilerine, kendi çok büyük futbol becerisini ekleyince dünyanın en iyisi oldu. Golcü ve teknik bir forvetti ama oyun kurucu gibi de oynardı. Ona göre her oyuncu da her yerde oynamalıydı ve playmaker gibi davranmalıydı. Cruyff üç kez Avrupa’da yılın futbolcusu ödülü alan üç kişiden biridir. Diğer iki kişi ise Marco van Basten ve Michel Platini idi.

Aslında biraz kavgacı biri olan Cruyff 1973 yılında takım arkadaşlarının arzusu üzerine takım kaptanlığından alındı. O da kızıp o sırada Barcelona’nın teknik adamı olan Michels’in yanına gitti. Böylece yeni futbol yaklaşımı da İspanya’ya da gitmiş oldu. Michels ve Cruyff iki yıl sonra Hollanda milli takımını da dünyada finale çıkarttılar.

Cruyff 1985 yılında, daha önce kazandığı bütün paraları kaybetmiş biri olarak, Ajax’ın teknik adamlığını kabul etti. 1988 yılında ise Barcelona’ya antrenör oldu. Böylece Reynolds, Michels ve Cruyff ortaklığından gelen “güzel futbol” bugün hâlâ Barcelona’da oynanıyor. Üzücüdür ki Ajax bu futbol yaklaşımını devam ettirmedi.

Son yıllarda Barcelona’da yetişen çok üstün futbolcular da Cruyff sisteminde oynamayı altyapıda öğrendiler. Ama Cruyff 1996 yılında Barcelona’da da gene çeşitli çekişmelere girdi ve ayrılmak zorunda kaldı. Bu ayrılmadan sonra da bir daha futbolda görev almadı ama Barcelona’da yaşadı. Bugün ise Alman Milli Takımı bile Reynolds, Michels ve Cruyff kökenli futbolu oynamaya çalışıyor!

Cruyff sigara içmeyi bıraktığından 23 yıl sonra ise kanserden vefat etti. Ama futbol, Ajax ve Barcelona Cruyff’u unutamaz! Çünkü oyuncu olarak çok büyük katkılar yapmıştı!

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın