• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
31 Temmuz 2017 Pazartesi

From bad to worse in one week?

Başlıktaki İgilizce cümle “Bir haftada kötüden, berbata döndü!”demek. Cumartesi günkü Financial Times Gazetesinde başlık olarak yazılmıştı. Çünkü altı aydan uzun bir süre atıp tutan “tweet uzmanı” Donald Trump, sonunda ilk politika girişimi olan ABD sağlık kanunu değişimi, Senatodan yeterli oy alamayınca, yani kendi parti adamları bile oy vermeyince, ortaya çıkan felaket , ekibindeki adamların suçu imiş gibi davranmaya başladı. Kaybedince de , birçok adamını işlerinden uzaklaştırarak ikinci bir başlangıç için girişime geçti. Ama Cumartesi günü, yani 24 saat içinde, Trump Hükümeti siyasete hakimiyetini tamamen kaybetti.

Trump derhal geçen hafta başında göreve yeni aldığı New York kökenli Anthony Scaramucci adlı 53 yaşındaki kişiyi kullanarak , Beyaz Saray personelinin başındaki Reince Priebus’u işten çıkarttı. Daha doğrusu, yeni atanan Scaramucci, Priebus’u basına bilgi sızdırmakla itham etti ve hakaretlerle kovdu. Trump’ın baş stratejisti Steve Bannon da “kapının dışına ” atıldı. Bu arada belirtelim ki Scaramucci siyasetçi falan değildir, bir hedge fund yani finansal kuruluş yöneticisi idi. İtalyan-Amerikan karışımı olan Scaramucci’nin babası ise , Long Island’da inşaat amelesi idi. Scaramucci ise sonunda Harvard mezunu olmuştu ve Goldman Sachs’ta çalışmıştı. Sonra bir yatırım şirketi kurmuş ve şirketi satarken de 90 milyon dolar kar etmişti. Scaramucci, Trump’ın seçim kampanyasında görev almıştı, ama Hükümette görev alamamıştı. Fakat geçen hafta 21 Temmuz günü Beyaz Saray Komünikasyon Direktörü olarak atandı, çünkü daha önceki Komünikasyon Direktörü Priebus’u zaten o işten atmıştı.

Trump güç sahibi olunca gücü sorumlu kullanmayı bilmeyen bir kişi. Kendi atadığı en sadık damlarından biri olan Adalet Bakanını, Bakan karışık işlere karışmak istemediği için, bir kenara itti. Trump Pentagon’a (askeriye demek) bir tweet atarak transgender (yani cinsiyet sorunu olanlar) kişileri askerden atmak istedi, kanun çıkartmazsanız, tweet ile yapılamaz cevabını aldı. Cevabı veren Silahlı Kuvvetler Başkanı General Joseph Dunford idi. South Carolina kökenli Lindsay Graham ise, Trump için, önce Jeff Sessions adlı Adalet Bakanını işten atıp sonra da Rusya ile 2016 seçimindeki geçmiş ilişkileri inceleyen Robert Müller’i atma hazırlığı yaparsa, büyük hata yapmış olur diyordu.

Trump sağlık kanununu değiştiremiyerek Cumhuriyetçi Parti milletvekilleri üzerinde yeterli etki sahibi olmadığını gösterdi. Pariste iklim değişikliği konulu anlaşmayı bozması, Qatar ve komşuları konusundaki saçma muameleleri, NATO konusundaki maddiyat kökenli saçmaları gibi şeyler, saçmalayan Polonyayı destekleme gibi adımları, Amerika’yı kötü duruma düşürüyor. Öyle gözüküyor ki, Trump bugünkü gibi devam ederse ABD çok sayıda dost ülke kaybedecek.

Büyük inceleme, esasta yeni atanan Mueller adlı araştırmacının Rusya ile ABD arasındaki seçim öncesi ilişkileri konusundaki olası bulgular olacak. Eğer oradan biraz daha ses gelirse, Trump tamamen siyasi gücünü kaybeder. Trump eğer belli bir davranış ortaya koyamazsa,ve belli bir yön seçmezse ABD Başkanlığını pek devam ettiremez!

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?