• $8,1512
  • €9,7187
  • 454.624
  • 1375.91
26 Mart 2011 Cumartesi

Fren tutmaya başlıyor

Betam' yani Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi araştırmacıları Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen, 22 Mart tarihinde hazırladıkları Ekonomik Görünüm Raporu'nda, ocak ayı verilerine göre ilk çeyrekte yavaşlama sinyalleri geldiğini tespit ettiler.
Araştırmacılar hem ihracat hem de ithalat miktarının bir önceki aya göre sırasıyla yüzde 7,6 ve 3,7 azaldığını, dış ticaret açığının da aralık ayına göre azalarak 7,3 milyar dolar olduğunu da vurgularken, sanayi üretim endeksinde ise ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5'lik yani çok küçük bir artış görüldü.
Böylece aralık ayındaki yüksek büyümenin ardından ekonomide daha yatay bir seyre dönülmüş oldu. Bu veriler ışığında Betam, 2011'in ilk çeyreğinde büyüme hızında bir yavaşlama olacağını ve GSYH'nın bir önceki çeyreğe göre reel olarak yüzde 1,3 büyüyeceğini tahmin ediyor. Bu büyüme temposu yıllık olarak yüzde 5,2'ye karşılık geliyor.
Araştırmacıların tespitlerine göre azalan dış ticaret açığının etkisi, cari açıkta da görüldü. Ocak ayı cari açığı 5,8 milyar dolar olarak gerçekleşti ve kasım ve aralık ayı seviyelerinin altına geriledi. Ancak 2010 yılı Ocak ayı ile karşılaştırıldığında gene de oldukça yüksek bir seviyede. Betam ilk çeyrek sonunda yıllık cari açık oranının yüzde 6,9'a çıkacağını tahmin ediyor. Şubat ayına dair elimizdeki kısıtlı verilere dayanarak, otomobil üretimindeki dalgalı seyir, ÖTV'de devam eden düşüş ve reel kesim güven endeksinde meydana gelen bozulmanın büyümenin yavaşlayacağına dair önemli işaretler olduğunu düşünülüyor.
Aşağıdaki Tablo 1 Betam'ın 2010 dördüncü çeyrek ve 2011 birinci çeyrek büyüme ve cari açık tahminlerini gösteriyor.

"tb1.png"

Betam her ay düzenli olarak elindeki ekonomik göstergelere göre GSYH ve cari açık için tahminlerini yayınlıyor. Tablo 1'de Betam'ın 2011 1. çeyrek için hem geçen çeyreğe, hem de geçen yılın aynı çeyreğine göre GSYH tahminleri bulunuyor. Betam bu çeyrekteki GSYH'nın geçen çeyreğe göre yüzde 1.3, geçen yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 8.7 artacağını tahmin ediyor.
2010 yılı 4. çeyrek için bir önceki çeyreğe göre büyüme tahmini hala son revizyondaki gibi yüzde 2,6, çeyrekten çeyreğe de yüzde 7,7.
2010 yıllık büyüme tahmini de değişmedi: Yüzde 8,9.
Araştırmacılar, cari açığın GSYH'a oranı için 2010 yıl sonu tahmini olarak yüzde 6,5 değerini veriliyor.
2011'in ilk çeyreğinde ise yıllık cari açık oranının 6,9'a çıkacağını tahmin ediyorlar. Şahsi görüşüm yukarıdaki veriler ve objektif uzman değerlendirmeleri, yavaş da olsa, gidişatın Merkez Bankası'nın arzu ettiği yönde değiştiğini gösteriyor olduğudur. Ancak Merkez Bankası'nın politika dozunu arttırmasının arkasında banka sisteminin karşılık önlemlerini ciddiye almaması, çeşitli bencil yaklaşımlarla politikaların etkisini azaltmasıdır. Bu durum Merkez Bankası'nı daha da güçlü adımlar atmaya itiyor.
Medyadaki yorumculara bazı dünya gerçeklerini hatırlatmak istiyorum. Kötü niyetli olmayıp kafasını biraz kaldırabilenler, dünyada Çin'in de enflasyon artışına karşı kredi frenini de çektiğini, bunun için de 2010-2011 sürecinde dört defa kanuni karşılık arttırdığını, son üç artışın son üç ayda gerçekleştiğini, karşılık oranının yüzde 20 düzeyine geldiğini, son artışın etkisinin ise 25 Mart 2011'de yarım puan artışla gerçekleşeceğini görebilirler.
Finansal istikrar için kanuni karşılıkları kullanan ülkelerin listesi aslında çok kabarık: Peru, Rusya, Çin, Hindistan, Endonezya, Brezilya ve Türkiye! Görün artık bunu! Frensiz , 'kamikaze' ülke olamayız!

<p><b >'ORUÇ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ  ZAYIFLATMAZ GÜÇLENDİRİR'<br></p><p>Orucun  bağışıklık sistemi

Koronavirüs oruç tutmaya engel mi?

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü