• $15,9494
  • €17,0362
  • 950.682
  • 2380.9
11 Kasım 2011 Cuma

Frazier ve Muhammed Ali

1971 ABD'sinde Muhammed Ali siyahilerin, Frazier ise beyazların kahramanıydı. Frazier'ın sol kolu genç yaşta sakatlanmıştı. Fakat o bu kolunu geliştirerek Ali'yi 'sol hook'la devirdi
1971 yılının ilk haftasında iki yıllık askerliği bitmiş ve master öğrenciliğine başlayacak bir öğrenci olarak New York'a ayak bastım. Ancak bursum konusunda bir sorun ortaya çıktı, bana ödeme yapmaları için 3 ay beklemem gerekti. Evli bir öğrenci olarak elimdeki dolarların bitmemesi için çalışmaya karar verdim.  Öğlenleri saat 10-15 arasında Manhattan'da 56'ncı sokaktaki Topkapı Restoran adlı bir Türk lokantasında  'komi' olarak çalışıyor ve öğleden sonra saat 15.30'da da Queens tarafında  kağıttan zarf üreten bir fabrikada çalışmaya gidiyordum. Çalıştığım fabrikada saat 15.30-23.30 arasında sürekli büyük kağıt tabakalarını bir dev prese koyuyordum ve pres bu kağıtlardan milyonlarca zarf üretiyordu. Orada Walker adlı 30 yaşlarında zenci bir gençle iyi arkadaş olduk. Onunla basketbol konuşuyorduk  ama 1971 yılı Mart ayında basketbol gölgede kalmıştı. Mart ayında esas konu Muhammed Ali-Frazier boks maçı idi.
Bir çarşamba günü Walker bana cebinden çıkarttığı 300 doları verdi, bir de telefon numarası ve bir bayan adı yazan kağıdı da elime tutuşturdu. Dedi ki 'Bu bayan benim 'old lady' olur (yani nikahsız ama çocuklarının esas annesi olduğu için hürmet edilen  eş kadın). Cumartesi günü de ev kirası ödeyecek. Ama ben bu akşam Madison Square Garden'da Ali- Frazier maçı için bilet aldım, benim idolum Ali'dir, Frazier ise beyaz ABD vatandaşlarının kahramanıdır! Eğer Ali yenilirse ben isyan ederim, kavga ederim, dağılırım, neler yapacağım belli olmaz. Ben Cumartesi gününe kadar gelmezsem, 'old lady'ye' bir telefon edersin, gelir kira parasını alır!' dedi ve gitti. Ben maçı seyredemedim. Ama Ali yenilmişti.
Walker perşembe ve cuma ortada yoktu. Tam cumartesi günü kadına telefon etmeye hazırlanıyordum, Walker ufukta gözüktü. Sağ kolu alçıda idi, bir süre çalışamayacaktı. Kafasında yirmi dikişle kanaması önlenmiş  olan bir yarık vardı. Kaşı gözü morarmıştı. Kimle kavga ettiğini, polisin müdahalesini hatırlamıyordu. Parayı aldı ve 'Bana baksa baksa 'old lady' bakar diyerek kirayı ödemeye gitti. Muhammed Ali ABD'li siyahi vatandaşlar için bu kadar önemli idi.
Muhammed Ali  1942 Ocak doğumlu, benden  on ay büyük. 1964 yılında da 'Nation of İslam' adlı dini kuruluşa geçmiş. Sonra 1975 yılında önce Sünni, sonra da Sufi olmuş. 1967 yılında Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olmuştu.  Ancak bazı şeyleri  kuvvetle haykırdığı için beyazların hışmına uğradı.
Muhammed Ali Vietnam'a gitmeyi reddediyor ve bunu bağıra bağıra söylüyordu. Ona göre devletin bir sistemi vardı. Zengin beyazın çocuğu üniversiteye gidiyor ve okuldan mezun olduktan sonra onun askere gitmesine engel olacak birçok işte çalışıyordu. Ne zamana kadar? Askere alınamayacak yaşa kadar. Gariban zenci ise üniversiteye gidemezdi. O  askerlik yaşına gelince derhal cepheye sürülüyordu, ama Vietnam'da ne için savaştığından hiç haberi yoktu. Muhammed ayrıca  'Vietkong' bizim hiç birimize 'nigger' (pis zenci anlamına kullanılan bir hakaret) demiyordu ki!' diyordu. 
Ali'nin bir tek hatası vardı. Frazier de onun gibi gariban  geçmişinden geliyordu. Ama Ali'nin karşısına dikildiğinde ayni kökenden oldukları unutuluyor, ve Ali'ye kızan beyazlar Frazier'i destekliyorlardı. Ali de ona cahil, çirkin gibi hakaretler yağdırıyordu.  
Frazier de fakirlikten gelmiş ve bir et kesim fabrikasında çalışarak boksör olmuştu. Bir gün babası ile boks yaparken sol kolundan sakatlandı. Artık sol kolu bükülmüyordu. İş bulamayınca o da profesyonel boksta hayattan intikamını almasına fırsat verecek bir gelecek aradı. Sol kolu bükülmüyordu ama, sol kolunu sakat da olsa bir
'hook' atmak için kullanabilirdi. İşte o sakat kolu geliştirdi, kuvvetlendirdi  ve onunla  vurduğu 'sol hook' Ali'nin çenesini perişan etmiş ve maçı kazanmıştı.
Muhammed Ali siyahi ve Müslüman kardeşlerinin özgürlük idolü olurken, Frazier sanki onların düşmanı, beyazların kahramanı rolüne itilmişti.  Ama Muhammed Ali bugün ağır bir parkinson hastası ve oda gerçek ile hesaplaşmak konumuna geldi. Sonunda kendisinden yaşça küçük Frazier'in cenazesinde Ali Frazier'i Honore ederken, gerçeği çok az kişi biliyordu veya hatırlıyordu!
Bir söz de beyazlar için! Ali mahkemelerde sürünür ve hapse girer ve boks lisansı dört yıl iptal edilirken bir beyaz Mississipi Senatörü Walter Givhan da şöyle demişti : 'Siyah ile beyaz arasındaki farkı ortadan kaldırmak için siyah ve beyazların ayni okullara gitmelerini isteyen NAACP, aslında  beyaz kadınların yatak odalarını negro erkeklere açmak istiyor!'
Acıdır ki aslında Frazier ve Ali ayni cephede idiler ve ayni kadere karşı savaşıyorlardı!

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor