• $9,5211
  • €11,095
  • 546.523
  • 1455.42
2 Ağustos 2018 Perşembe

Fransa’da Benella vakası ve Macron!

Fransa’nın Başbakanı Emmanuel Macron, ülkenin Milli Futbol takımının Dünya Kupası’nın şampiyonu olmasından çok çok memnundu ama sonra işler değişti ve ilk başbakanlık yılında çok ciddi bir sorun çıkaran bir vaka, Başbakanı ilk görev yılında iyice hırpalamaya başladı. Sonuç ne olur belli değil! 20 Temmuz’da Le Monde Gazetesi sorunları yazdı ve de sonunda Elysee Palace devreye girdi. Başbakan Macron’un en güvendiği bodyguard'ı Alexandre Benella, 1 Mayıs İşçiler Bayramı sonrasında ortaya çıkarılan olayların videosu nedeniyle işten çıkarılmak zorunda kaldı.

Bay Banella, Macron’un başbakanlık adayı olduğu dönemde, güvenlikçisi olarak çalışmıştı. Banella sonunda Macron‘un güvenini sağlamıştı ve de sonunda önemli kamu vakaları için güvenlik ekibine alındı.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Banella, polislerin protestoculara karşı yaklaşımlarının incelemek üzere izin almıştı. O gün Paris’teki protestolar savaşa döndü ve de 283 kişi tevkif edildi.

Ele geçirilen bir videoda görüldüğü gibi, Banella polis olmamasına rağmen bir polis koruyucu helmeti giymişti, koluna da bir polis işareti bandı takmıştı. Polis olmamasına rağmen polislere katılmış ve bir protestocuyu dövmeye başlamış, bir kadını da sokakta sürüklemişti.

Banella polis değildi ve müdahale etmek hakkı hiç olmadığı gibi, insanları hırpalamak hakkı da hiç yoktu.

Sonunda Macron’un ofisinin direktörü Banella’yı işten kovdu. Le Monde, Banella’yı gazetede gündeme getirdikten sonra Başbakan Macron’un partisinin mensupları başkandan açıklama talep ettiler.

Banella polisten destek almamıştı ama bazı gerçekler de ortaya çıkarıldı.

Sonunda ortaya çıktı ki, güvenlikçinin mükemmel bir çatı katı evi vardı. Bir polis arabasını da başbakan için kullanıyordu ve de çok yüksek maaş aldığı gibi, bir de Başbakanlık’tan verilen silahı taşımakta idi.

Banella medyaya döküldüğü sırada Başbakan Macron Avustralya’daydı ama konuyu duyunca müdahale etmedi. 24 Temmuz’da Başbakan Macron sessizliği bıraktı ama kendisinin de aldatıldığını vurguluyordu.

Ama Banella olayı Fransa’da aşırı sağcı siyasetçi Marine Le Pen ile aşırı solcu siyasetçi Jean –Luc Melenchon’un işine çok geldi.

Başbakan Macron’un anketlerdeki desteği de bu olaydan sonra sadece yüzde 32 düzeyine düştü. Başbakan Macron eleştiriden kurtulabilecek mi pek belli değil.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu