• $8,5078
  • €10,2844
  • 499.626
  • 1441.33
16 Kasım 2018 Cuma

Fransa Başkanı Macron aşırı ulusalcılığa karşı

Fransa Başkanı Emanuel Macron aşırı ‘nationalism’ yani ‘aşırı vatanperverlik’ veya ‘aşırı milliyetçilik’, ülkeni sevmek demek değildir diyerek, ilk Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılı için yaptığı konuşmada, Parist’e bulunan Donald Trump ve ilaveten bir düzine kadar da ülke başkanına aşağıdaki sözleri kullanmış.

Macron “Başkaları kimin umurunda?” diyenlere “Kendi ülkelerine değer verenlerin, biraz kendi çıkarlarını bırakıp, ahlaki değerleri de unutmamaları gerekir!” de demiş!

Trump toplantıya diğer ülke liderlerinden çok sonra gelmiş, öğleden sonra da diğer ülke başkanlarının katıldığı toplantıya, yağmur bahanesiyle katılmamış.

Macron konuşmalarında Trump’a, Patriotizm Nationalizmin tam tersidir derken, zaten son birkaç aydır araları da iyice açılmış durumda idi. Trump doğal olarak ABD seçmenlerinin yarısının Trump aleyhine oy kullanmasını da eleştirirken, “Avrupa, önce NATO finansmanı için para yatırımı yapılması gerektiğini unutmamalı!” da diyordu.

Paris’te bulunan Rus Başkanı Vladimir Rubin de tartışmaya katılmış ve “Avrupa güçlü bir ekonomik işbirliğidir. Dolayısı ile bağımsız olması da normaldir. Kendini savunma ve güvenlik konusunda da bağımsız olmaları normaldir ” demiş.

Putin ilaveten “Avrupa’nın bir bağımsız ordu kurması da aslında dünyayı daha kuvvetli hale getirir!” derken de,” İleride ABD’nin Dünyanın tek global kuvveti olması da gerekmemektedir!” de demiş.

Putin ve Trump Paris’te kısa bir konuşma yapmışlar ve bu ay da, G20 toplantısında Buenos Aires’te buluşma kararı almışlar. Angela Merkel ise toplantıda çok konuşmasa da, “Macron’un Avrupa Ordusu kurulmalı tezini kabul ediyoruz ve sulh gerçekleşmesini istiyoruz!” demiş.

Angela Merkel, gene de ileride “Nasyonalismin” yeniden ortaya çıkacağını vurgulayarak, “100 yıl evvelki yaklaşım doğru cevap değildi, ama bugünkü dönemde kendimizi dünyadan ayırmak nasıl mümkün olabilir?” diyerek, Trump’a eleştirisini yapmıştı. Artık dünyanın her unsuru birbirine bağlı tezinin de altını çizmişti.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı