• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
16 Kasım 2018 Cuma

Fransa Başkanı Macron aşırı ulusalcılığa karşı

Fransa Başkanı Emanuel Macron aşırı ‘nationalism’ yani ‘aşırı vatanperverlik’ veya ‘aşırı milliyetçilik’, ülkeni sevmek demek değildir diyerek, ilk Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılı için yaptığı konuşmada, Parist’e bulunan Donald Trump ve ilaveten bir düzine kadar da ülke başkanına aşağıdaki sözleri kullanmış.

Macron “Başkaları kimin umurunda?” diyenlere “Kendi ülkelerine değer verenlerin, biraz kendi çıkarlarını bırakıp, ahlaki değerleri de unutmamaları gerekir!” de demiş!

Trump toplantıya diğer ülke liderlerinden çok sonra gelmiş, öğleden sonra da diğer ülke başkanlarının katıldığı toplantıya, yağmur bahanesiyle katılmamış.

Macron konuşmalarında Trump’a, Patriotizm Nationalizmin tam tersidir derken, zaten son birkaç aydır araları da iyice açılmış durumda idi. Trump doğal olarak ABD seçmenlerinin yarısının Trump aleyhine oy kullanmasını da eleştirirken, “Avrupa, önce NATO finansmanı için para yatırımı yapılması gerektiğini unutmamalı!” da diyordu.

Paris’te bulunan Rus Başkanı Vladimir Rubin de tartışmaya katılmış ve “Avrupa güçlü bir ekonomik işbirliğidir. Dolayısı ile bağımsız olması da normaldir. Kendini savunma ve güvenlik konusunda da bağımsız olmaları normaldir ” demiş.

Putin ilaveten “Avrupa’nın bir bağımsız ordu kurması da aslında dünyayı daha kuvvetli hale getirir!” derken de,” İleride ABD’nin Dünyanın tek global kuvveti olması da gerekmemektedir!” de demiş.

Putin ve Trump Paris’te kısa bir konuşma yapmışlar ve bu ay da, G20 toplantısında Buenos Aires’te buluşma kararı almışlar. Angela Merkel ise toplantıda çok konuşmasa da, “Macron’un Avrupa Ordusu kurulmalı tezini kabul ediyoruz ve sulh gerçekleşmesini istiyoruz!” demiş.

Angela Merkel, gene de ileride “Nasyonalismin” yeniden ortaya çıkacağını vurgulayarak, “100 yıl evvelki yaklaşım doğru cevap değildi, ama bugünkü dönemde kendimizi dünyadan ayırmak nasıl mümkün olabilir?” diyerek, Trump’a eleştirisini yapmıştı. Artık dünyanın her unsuru birbirine bağlı tezinin de altını çizmişti.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak