• $8,5043
  • €10,3237
  • 510.283
  • 1454.25
18 Mayıs 2018 Cuma

Finansal durumumuz oldukça karışık

Bu hafta TL ABD Doları'yla karşılaştırıldığında 4.46 düzeyini de aştı. Euro ise TL ile karşılaştırıldığında 5.30 düzeyini aşmıştı.

Merkez Bankası tarafında verilen bilgilere göre, 2018 yılının ikinci ayının sonunda finansal kesim firmalarının dışında kalan firmalar, yani reel sektör, 114.6 milyar dolar varlığa sahipmiş.

222.7 milyar dolar açık

Fakat 2018 yılının ikinci ayının sonunda ise, reel sektörün döviz yükümlülüğü 337.3 milyar dolar düzeyine gelmiş.

2018 yılının ikinci ayında reel sektörün döviz varlığı ile döviz borcu arasındaki farka bakıldığında ise, şirketler tamı tamına 222.7 milyar dolar eksi, yani açık durumunda bulunuyordu.

Bu 222.7 milyar dolarlık açık ülkemizde bugüne kadar oluşmuş en büyük döviz açığı değeri.

Yani döviz varlığının döviz yükümlülüğüne oranı yüzde 34 civarına inmiş. Varlığın yükümlülüğe oranı on yıl kadar önce, bu oran, yani varlık ile yükümlülüğün oranı yüzde 50 kadarmış. Şimdi ise varlık bölü yükümlülük sadece yüzde 34 kadar. Yani iyiden iyiye azalmış.

Negatif değil pozitif

Ancak bir yıl vadeli varlık ile yükümlülük dengesinin negatif değil pozitif olması ise ilginç bir durum. Yani kısa vadeli döviz borcu oranı, 90.6 milyar dolar düzeyinde, kısa vadeli döviz varlığı ise biraz fazla, 93.1 milyar dolar düzeyinde. Yani kısa vadeli döviz pozisyonu ülkemizde sadece 2.5 milyar dolar kadar fazla durumunda. Ama bu rakam iki ay önce 7.9 milyar dolar fazla düzeyinde imiş, iki ayda azalmış.

Yani toplam döviz verilerine bakıldığında ülkemizde döviz cinsinden borçlanma oldukça yüksek düzeyde aslında. Ve ay be ay da hızla da artmakta.

TÜSİAD ise bu büyük döviz açığına rağmen, döviz borçlanmasına getirilen sınırın esnetilmesini istiyormuş. Fakat büyük şirketlerin de büyük bir kısmının döviz sorunlarını kendilerinin aşabileceğini düşünenler ise bunun gerçekte geçerli olmadığını da bilmek zorunda.

TÜSİAD döviz borçlanmasına getirilen döviz sınırını esnetmek istiyor ama Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de büyük şirketlerin bile, döviz dengesi konusunda pek başarılı olamadıklarını da gündeme getiriyor.

<p>Bu kişilerin kendi sorumlulukları  başkalarınınkilerden sonra gelir. Kendileri ile ilgili kararla

Bağımlı kişilik bozukluğunu nasıl tanırsın?

Yeni hocayla ilgili bombayı patlattı! 'Ali Koç'la konuştum, 1 haftaya geliyor'

Twitter'a yeni özellik geliyor

Düzce'de sağanak dereleri taşırdı, çok sayıda evi su bastı