• $15,8911
  • €16,7396
  • 925.13
  • 2394.83
30 Eylül 2016 Cuma

'Final Four' geldi büyük bir başarı!

Bugünkü Vodafone Arena'nın yerinde (yani Beşiktaş stadının olduğu yerde) eskiden, bir yanı kömür deposuna dayanmış, yani kara tarafındaki açık tribünün olmadığı ve bir tarafı tribünsüz bir Dolmabahçe Stadı (bir adı da İnönü Stadı idi) vardı. Bu stada gelen tüm farklı takım taraftarları ise kapalı veya numaralı tribünde veya deniz tarafındaki açık tribünde yan yana otururlar, beraberce futbol maçlarını seyrederlerdi.

Hatta 1959 yılında burada Avrupa Basketbol Şampiyonası bile oynanmıştı, ben de o zaman (Texas tribünü denen ve numaralı tribünün yanına eklenmiş küçük tribünden) 17 yaşındaki küçük bir basketbolcu olarak, şampiyonanın final maçlarını seyretmiştim. O günlerde yağmur yağınca da basketbol maçları Sergi Sarayı adlı kapalı spor salonuna alınıyordu. Bu statta bugünden 55 yıl evvel uluslararası güreş şampiyonaları ve de gene uluslararası konkurhipikler bile seyrettiğimi hatırlıyorum.

O günden bu yana Türkiye çok değişti ve gelişti. Bugün her türlü spor dalında tesis açısından Avrupa’daki birçok ülkeden daha iyi durumdayız. Basketbolda da ülkemiz çok ilerledi. Bu hafta pazartesi ve salı günleri de İstanbul’da basketbol sporu açısından son derece önemli bir adıma imza atıldı.

Türkiye, Avrupa basketbolunun bir numaralı organizasyonu olan Turkish Airlines Euroleague’in 2017 yılı 'final four' organizasyonuna ev sahipliği yapmak üzere anlaşmaya imza attı.

İlginçtir ki bizim de dört takımımız bu turnuvaya katılacak. Biraz şans ile dört takımla finale kalmak gibi hayallerimiz bile olabilir.

Pazartesi günü İstanbul'da yapılan toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman, İstanbul Valisi Vasıp Şahin, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve bunlara ilaveten de tüm basketbol camiası yöneticileri katıldılar. Akşam da bir yemek verildi.

Avrupa ligi üst yöneticisi Jordi Bertomeu ile THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı anlaşmanın gerçekleşmesine büyük katkı yaptılar. Pazartesi akşamı da zaten anlaşma sonuçlandı ve salı günü de imzalar atılmış oldu.

2017 yılı19 Mayıs tarihinde İstanbul Sinan Erdem spor salonu'nda yapılacak olan dörtlü finale bizim de dört takımımız katılacak. Bizim aslında oldukça kuvvetli takımlarımız var ve dördünden biri turnuvayı kazanabilir. Final Four dörtlü finali 19-22 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak.

Turnuvanın ülkemize verilmesinde THY Başkanı İlker Aycı ile Euroleague Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jordi Bertomeu arasındaki yakınlık ve dostluk büyük rol oynadı. Federasyon Başkanı Harun Erdenay’ı da tebrik ediyorum. Maçlar Sinan Erdem spor salonu'nda yapılacak.

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Mersin'de film gibi operasyon! 50 adrese helikopter destekli uyuşturucu baskını

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı