• $13,4728
  • €15,1975
  • 800.21
  • 1945.07
21 Mart 2016 Pazartesi

FIFA ve Blatter’in maliyeti!

Kar gayesi gütmeyen bir kuruluş olan FIFA, geçtiğimiz hafta perşembe günü 2015 yılı raporunu açıkladı. 13 yıldır ilk defa, FIFA 2015 yılında tam 122 milyon dolar ziyan ettiğini belirtti. FIFA 2014 yılında ise 145 milyon dolar kadar kâr etmişti. ABD ve İsviçre’de adli soruşturmaları hâlâ devam futbol skandalının maliyetinin ne kadar yüksek olduğu da açıklanan 2015 yıllık raporu ile ortaya çıkmış bulunuyor.

2015 yazından bu yana geçen zamanda “Quinn Emanuel” şirketinden avukatlar ve Teneo adlı danışmanlık şirketi mensupları FIFA için çalıştılar ve ABD ile İsviçre arasında defalarca gidip geldiler. Sonunda ortaya çıktı ki FIFA’nın masrafları bu ortamda oldukça artmış ve 1.3 milyar dolara çıkmıştı. Bu rakamın 62 milyon doları hukuki danışmanlar ve avukatlara ödenmişti, ayrıca tam 22 milyon dolar da telekomünikasyon için harcanmıştı. Bu masraf kalemleri bir evvelki yıl olan 2014 yılında sadece 31.2 milyon dolar idi. Yani legal masraflar skandal nedeniyle iki misline çıkmıştı.
Ancak hızla yükselen skandal maliyetlerine rağmen FIFA’ya acımamız da gerekmiyor. Şu anda FIFA’nın kenarda duran 1.34 milyar dolar nakit fonu mevcut.
Yıllık rapor ilk defa FIFA çalışanlarına ne kadar maaş ödemesi yapıldığını da ortaya çıkarıyordu. Rapora göre “Gariban” Sepp Blatter’in toplam maaşı kabaca 3.6 milyon dolar idi. Yardımcısı ve en has adamı Jerome Valcke ise 2.1 milyon dolar yıllık maaş almakta idi.
Bir karşılaştırma yapılır ise de Blatter’in maaşı Olimpiyat Komitesi Başkanı’nın maaşının tam 15 misli idi. Olimpiyat Komitesi Başkanı’nın maaşı yıllık 242 bin dolar kadardı. Tabii ABD’de onların kendi ve farklı futbollarının Başkanı olan Roger Goodell NFL’den tam 34 milyon dolar maaş almakta idi.
Perşembe günü yayınlanan raporda FIFA’nın yöneticilerinin sahtekârlığı sonucu ne kadar para kaybına girdiğini de görmek mümkün. Skandalları ortaya çıkaran ABD’deki mahkeme kararları sonucu 41 adet FIFA mensubundan yüksek tazminat miktarları ortaya çıkıyor.
Diğer taraftan da perşembe günü Blatter’in sağ kolu olan Valcke’nin durumu da ortaya çıktı. 55 yaşındaki Valcke zaten ocak ayında resmen işten çıkarılmıştı. Valcke 2014 Dünya Kupası biletlerini şahsi kâr elde etmek için elden satmakla itham edilmişti. Avukatı Barry Berke ise bu konuda beyanat vermeyi reddetti.
Hem Blatter hem de Valcke daha çok zaman mahkemelerde zaman geçirecekler. Hem Blatter hem de Valcke İsviçre Mahkemelerinde kriminal suçlu olarak mahkemeye çıkacaklar. Valcke ayrıca ABD’deki mahkemede de suçlu olarak yargılanmakta. Valcke 2008 yılında 10 milyon dolarlık bir rüşvet ödemesi nedeniyle suçlanıyor. Valcke parayı transfer ettiğini itiraf etse de kendisinin suçla alakası olmadığını, sadece emir üzerine parayı bankadan transfer ettiğini söylüyor.
Bu arada FIFA’nın 2016 bütçesi de açıklandı. Bir ay kadar evvel seçilen yeni Başkan Infantino, 207 Ulusal Federasyonun da desteğiyle, yeni 2016 bütçesinde futbolun 2015-2018 arasında geliştirilmesi için harcanacak fonların 517 milyon dolardan 1.42 milyar dolara çıkartılmasını kabul ettirdi. FIFA dört yıllık Dünya Şampiyonası döneminde masrafları da kısarak yılda 100 milyon dolar tasarruf etmeyi de planlıyor. Yeni kararlar arasında, bundan sonra FIFA Başkan ve üyelerinin 12 yıldan fazla görev yapmaması da kararlaştırıldı. Ayrıca bundan sonra görevlilerin aldığı maaşlar da her yıl açıklanacak.

Ezgi Aşık soruyor, Gazeteci-Yaza <a href='https://twitter.com/idriskardas' role='link' style='font-s

Muhalefet neden Erdoğan'ı hedef alıyor?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar