• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
27 Eylül 2013 Cuma

Felaket olasılığı her gün artıyor

Fed belirsizliği ABD’deki tek sorun değil. Borç tavanı konusunda Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında anlaşma pek mümkün görünmüyor. Felaketin ve zıtlaşmanın olasılığı yükseliyor. Uzlaşma sağlanamazsa ABD iflas edebilir.

Amerika’daki ekonomik tablo hakikaten karışık. Siyah veya beyaz değil ama kabaca gri diyebiliriz. FED Başkanı Bernanke Mayıs ayında tek bir cümle etti ve “ABD ekonomisi düşünüldüğü kadar kötü durumda değil” dedi. Bunun üzerine tüm piyasa, medya, ve akademisyenlerin önemli bir kısmı” Bu adam likidite artırmayı durduracak ve daraltmaya ve faiz yükseltmeye başlayacak!” yorumunu yaptı.

AKADEMİSYENLER YANILDI

Bu saçma yorum, hem ABD’nin kendi büyümesini, hem Avrupa’nın yeni filizlenen resesyondan çıkma eğilimini baltaladığı gibi, hem de sermaye girişi yaşamış gelişen ülkelerin tümünü kur türbülansı ve faiz yükselmesine uğratarak hırpaladı. İnsanlar görmeye çalışmıyorlar ki, FED uzun zamandır ortalığı sakinleştirmeye çalışıyor.  

SON TARİH 1 EKİM 2013

Bu arada ABD’de siyasi başka sorunlar da pişmekte. Nasıl para politikasında çekişme ve görüş ayrılığı varsa, ABD bütçe ve borç stoku konusunda da muhalefet-hükümet görüş ayrılığı var. ‘Debt ceiling’ denen borç tavanı Federal Hükümetin borçlanmasına kanunen konmuş bir üst limit. Hazine harcadığı her doların 19 centlik miktarını borç almakta. Cumhuriyetçiler ise  bu limiti yükseltmeyip hükümetin kilitlenmesiyle sonuçlanabilecek  bir tutum içindeler. 1 Ekim’de Kongre limiti artırmazsa maaş, emeklilik, borç faizi gibi güncel borçlar ise ödenemez hale gelecek. 

DAHA ÖNCE DE GÖRDÜK

Cumhuriyetçiler aslında Obama tarafından gerçekleştirilmek istenen sağlık reformunu engellemeye çalışıyor. Obama ise ne sağlık reformundan vazgeçme yine de borç limiti konusunda pazarlık etmeyi kabulleniyor. Şu anda Cumhuriyetçiler hükümeti aralık ayının ortasına kadar finanse edecek, ama Obamacare’i hariç tutacak bir kanun teklifi hazırlığında. Bu kanunun Obama tarafından kabul edilmeyeceği açık! Bu nedenle de hükümetin kapıları kapaması ve ödemeleri yapamaması, yani felaketin ve zıtlaşmanın olasılığı yükseliyor. Bu daha evvel de olmuş ve birkaç ay sürmüştü. 

KAVGANIN EKONOMİYE ETKİLERİNİ DÜŞÜNÜN

FED politikası tartışması ve bütçe itiş kakışı ABD ekonomisini pozitif mi etkiler yoksa gidişatı baltalar mı, yakında bu konuda da piyasa karar vermek zorunda kalacak. Siz de şimdiden bu kavga, ABD büyümesini ve işsizliği ne yönde etkiler konusunda bir düşünmeye başlayın!

 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler