• $13,5726
  • €15,3784
  • 781
  • 1981.04
6 Mart 2018 Salı

FED’e bir iktisatçı atanıyor!

Geçtiğimiz hafta, ABD Merkez Bankası’nın başkanı görevindeki Jerome Powell parlamentoda iki günlük bir sunum yaparak açıklamalarda bulundu. Önemli olarak 2018'de dört defa faiz artışı yapabileceklerini ama faiz artışların aşırı olmayacağını belirtti. Halbuki aralıkta, Yellen döneminde, sadece üç faiz artışı yapılacağı konuşulmuştu. Jerome Powell Merkez Bankası Başkanı konumundaydı ama yedi kişilik FED Yönetim Kurulu'na Yellen dönemi sonrasında zaten sadece iki kişi atanmış durumdaydı; Başkan Jerome Powell ve de yardımcısı Randall Quarles.

İlginçtir, zaten FED çalışanı olan Jerome Powell aslında bir hukukçu ve de yatırım şirketi yöneticisiydi ve otuz yılda ABD’de ekonomi doktorası olmadan FED Başkanlığına atanmış ilk ve tek kişiydi. Ancak önümüzdeki günlerde çok kuvvetli bir iktisatçı FED Yönetim Kurulu'nda göreve başlayacak.

Columbia Üniversitesi iktisatçısı Richard Clarida 1988 yılından bu yana Columbia Üniversitesinde profesör olarak çalıştı. Dört yıl da Ekonomi Bölümü Başkanlığı yaptı. Ayrıca Pacific Investment Management adlı şirkette de stratejik danışman olarak görev almıştı. Diğer taraftan da ABD Hazine Departmanı'nda eski Başkan George W. Bush döneminde 2002-2003 yıllarında, ekonomi politikası uzmanı görevi yapmıştı.

Bay Clarida henüz medyaya beyanat vermiyor ama kendisi Cumnuriyetçi olmakla beraber, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından takdir edilen bir akademisyen idi. Profesör Clarida daha evvel Bill Clinton döneminde FED Başkan Yardımcılığı yapmış Princeton Üniversitesi iktisatçısı ünlü Alan Blinder tarafından da desteklenmiş biri.

New York basını Profesör Clarida’yı takip etmekte. Wall Street Journal Beyaz Saray’a FED yöneticiliği görevini konuşmak ve de Powell tanışmak için giden Clarida’yı gündeme almıştı. Clarida kısa bir süre önce de, Başkan Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ile tanışmak için de Beyaz Saray’a gitmişti. Tabii Profesör Clarida, Senato tarafından da desteklendiği takdirde göreve başlayabilecek.

Clarida, Başkan Obama döneminde de FED’de göreve çağırılmıştı ama üniversiteyi bırakamamıştı.

FED çalışanları Profesör Clarida’yı büyük kurumlarda çalışmış ve çok uyumlu ve bilgili biri olarak görmekteler. Yani FED kültürüne alışması için pek bir şey gerekmiyor deniyor!

<p>Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'ne bağlı Usluca  Mahallesi'nin büyük bir bölümü baraj suyu altında ka

Servis yok, kayık var

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi