• $13,7298
  • €15,5598
  • 788.228
  • 1910.41
21 Eylül 2013 Cumartesi

FED sürpriz yapmadı!

MAYIS ayından bu yana hem uluslararası finans sektörü üyeleri ve uluslararası medyada yapılan kökten yanlış tahminler ve analizlere, ülkemizdeki analist, medya, yorumcu ve akademisyenler de abone oldu ve FED Başkanı’nın söylemediği bir şeye, yani likidite azaltmaya yakında başlayacağına inanıldı. Biz ise Bernanke ilk ağzını açtığı mayıs ayından bu yana defalarca adamın neler dediğini ve neleri ise demediğini özetledik ve 17-18 Eylül tarihi dahil, hep likidite azaltma konusunda hiçbir önlem alınmayacağını defalarca yazdık. 
FED Başkanlığı tartışması kime gitmeli konusunda Yellen-Summers totosu oynandığında da Summers’ın kendi partisi olan Demokratlar tarafından desteklenmeyen biri olduğundan hareketle Janet Yellen’in hem akademik hem de insani kalitesi nedeni ile daha iyi bir aday olduğunu da vurgulamıştık. 

Bernanke’ye haksızlık yapılıyor

Bize göre esas haksızlık yapılan kişi ise Ben Bernanke idi. O önce Cumhuriyetçiler tarafından atanmış ama ikinci dönemine ise Obama tarafından getirilmişti. Bir dönem daha atanabilirdi. Ama Obama Demokrat Parti içinde destek kaybetmemek için Bernanke’ye kötü davrandı ve yeniden atamadı. Bernanke ise de Jackson Hole toplantısına katılmayarak protestosunu çekti. Bernanke 31 Ocak tarihinde resmen görevden ayrılacak. Ama ekim ayında ve aralık ayında da FED Para Politikası toplantıları gene var. Kimse heyecanlanmasın, FED aşağıdaki tahminler gerçekleşirse, bu yıl kolay kolay likidite kısma girişimi yapmaz! Ama FED tabii ki sonunda, ilerideki bir tarihte, likiditeyi daraltmak zorunda. 
Bu durum ülkemizde kur riski olan kişi ve kurumlar için en az üç ay daha kur riskinden kaçmak için zaman kazanılmış demek. Kur riskinizi elinizden geldiğince azaltın. Henüz vakit var. Çünkü likidite sonunda azaltılacak. 
Peki Bernanke neden likiditeye dokunmadı? Çünkü ABD verileri yeni tahminlere göre çok iyi değil! 
2013 yılı büyümesi haziran ayındaki 2.3-2.6 aralığından 2.0-2.3 aralığına azaltıldı. 2014 büyümesi 3.0-3.5 tahmininden 2.9-3.1 tahminine düşürüldü. Uzun dönem büyümesi ise 2.5-3.3 aralığında tahmin ediliyor. Yani büyüme zayıf gerçekleşecek! 
İşsizlik alanında FED 2013 dördüncü çeyreğinde 7.1-7.3 aralığında bir düzey bekliyor. 2014 sonu için ise işsizlik beklentisi 6.4-6.8 arasında. 
Enflasyon tahmini 2013-2015 arasında yüzde 2 değerinin altında. 

Analizler uyduruk değil sağlam

Diğer taraftan “federal funds rate” denen FED kısa vade faizi 2015 yılı sonunda yüzde 0.5-1.0 arasında yer alır ve ancak 2016 yılında 1.5-2.0 aralığına çıkar diye de düşünülmekte.  Faiz düşük kalacak yani. 
Bu veriler zayıf olduğu için de Bernanke hem ABD’nin kendisini hem de yavaş toparlanan Avrupa ve gelişen ülkeleri hırpalayacak bir şey yapmamayı tercih ediyor. Ancak ters düşünceye de düşmeyelim, bir gün gelecek ve muhtemelen Yellen, likiditeyi çekmeye 2014 yılının başından sonra başlayacak. Kur riski olanın riskten kurtulması için altı ay kadar vakit var! 
Ülkemiz Merkez Bankası’nın ve Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın da “uyduruk” değil, yere sağlam basan kur ve faiz analizi yaptığını da teslim etsek yerinde olur! Bize sorarsanız çok eleştirilen faiz yükseltmemek ve döviz satma kararı son derece doğru idi. Eğer Bernanke likidite daraltmaz diye düşünüyorsanız ve döviz talebini artıran çoklukla içerideki yerel spekülatörler ise, piyasaya satılan döviz içeride kalır ve finans kesimi ve Merkez Bankası’na geri gelir, artmayan faiz de içerideki büyümeyi baltalamamış olurdu. Ancak kur tahmini en zor olan ekonomik değişkendir. Ancak gidiş yönü tahmin edilebilir. Sayı vermek ise risklidir. Her şey her an değişebilir! 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler