• $13,2417
  • €15,0102
  • 757.833
  • 1857.4
25 Şubat 2017 Cumartesi

FED ne zaman faiz artırır?

ABD Merkez Bankası FED 31 Ocak-1 Şubat tarihli toplantısında kısa vadeli faizleri yakında artırabileceklerini, çünkü ekonominin oldukça iyi gitmekte olduğunu vurgulamıştı. Ayrıca Trump yönetiminin yeni ekonomi politikalarının da enflasyonu beklenenden daha hızlı yukarı ittireceğini ve bu gelişme gerçekleşirse de, faizlerin yükseltilmesi gerektiğini de eklemişti.

FED ocak ayının sonundaki toplantısının özetini çarşamba günü yayınladı. Yayınlanan özette 'federal funds rate' denen faizin 14-15 Mart tarihli bir sonraki FED toplantısında bile artırılabileceğinden söz ediliyordu.

Tabii bir çok FED politika belirleyicileri, enflasyon düşünülenden fazla artarsa ve de işsizlik oranı daha da düşmeye devam ederse, kısa vadeli faizin, enflasyon baskısının artışı da gündeme geldiği taktirde, toplantı tarihinden önce bile artırılabileceğini konuşmakta idiler.

Tabii Trump’ın vergi indirimi ve de kamu harcaması artışı şeklindeki maliye politikası politika değişikliklerini kuvvetle gündeme getirmesi halinde ortaya çıkacak enflasyon baskısına karşı, faizin artırılmasının kaçınılmaz olduğu da vurgulanmakta.

Son FED toplantısında üyeler, oybirliğiyle faizin henüz oynatılmaması kararı almışlardı. Ama kapalı kapılar arkasında ise FED yönetimi mensupları son iki yılda her yıl sadece bir defa faiz artırması yapıldığını ve 2017'de üç defa faiz artışı yapılacağı şeklindeki planın uygulanamayabileceğini gündeme getiriyorlardı. Ama bazı FED üyeleri de mart ayında faiz artışı olabileceğini vurgulamakta idiler.

Aslında faizi daha erkenden yükseltme kararını gündeme getiren bazı ekonomik veriler var. 3 Şubat'ta yayınlanan son istihdam raporu, bir önceki ayda 227 bin kişinin yeni iş bulduğunu ve de işgücü istihdamının yüzde 62.9'a yükseldiğini sergilemekte. Enflasyonun bir endeksi de, ocakta yüzde 2.5'e geldiğini gösteriyor. Bu veri Mart 2012'den bu yana en yüksek enflasyon verisi. FED’in enflasyon hedefi yüzde 2 idi ama kendi enflasyon endeksi de sadece yüzde 1.6. Janet Yellen 3 Mart'ta bir konuşma yapacak. FED, federal funds rate denen kısa vadeli faize aralık ayında 0.50 -0.75 aralığında bir artış yapmıştı. FED’in 2017'de tam yedi adet toplantısı var.

FED bir diğer yandan da, piyasadan satın alınan menkul kıymetlerle toplamı 4.5 trilyon dolara varmış olan FED bilanço varlıklarını, bu yıl ne zaman ve ne şekilde azaltabileceklerini de düşünmek zorunda. Ama Janet Yellen telaş da etmiyor. Fakat FED üyeleri finansal balon tehlikesinin gündeme gelmemesi için bilançoyu küçültmek gerektiğinin altını, sık sık çizmekteler. Büyük FED bilançosu toplamı düşürülmedikçe, uzun vadeli varlıkların değerlerinin dalgalanması da kaçınılmaz hale gelebilir.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı