• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
15 Ekim 2013 Salı

FED ne yapar?

Amerika hakikaten saçmalamakta! Dünyanın ekonomik lideri olan, parası herkes tarafından dünyanın temel rezerv parası olarak kabul edilen bir ülkede üç beş kişinin inatla hükümeti esir tutabilmesi acı ve üzücü. Neden? Sırf sağlık reformunu, kanun olarak kabul edilmiş olmasına rağmen ve bu kanundan sonra da Başkan’ın da ikinci defa çoğunluğun oyunu alarak yeniden göreve seçilmiş olmasına, yani ülkenin çoğunluğunun desteğine sahip olmasına rağmen engellemek, hele bu yolla tüm dünyayı belirsizliğe boğduğunu bilerek inadı sürdürmek, bize Pompei’nin son günlerini hatırlatıyor. Artık öyle gözüküyor ki, bu at pazarlığı devam edecek, pek çabucak ortadan kalkmayacak. 
Bu durumda ben ABD’nin bütçe ve borç limiti konusunu bir tarafa iterek, mayıs ayından beri bizi de esir tutan ABD likidite daraltma sorununun son perdesine geri dönüyorum. 
Hatırlanırsa Mayıs 2013 ayından beri piyasa yanlış bir yoruma angaje olmuştu. ABD derhal likidite artışını kesip, likidite daraltmaya geçer yargısı piyasaya hakimdi. Ama Bernanke bir politika değişikliği yapmadı. İç ve dış piyasa da bunu sürpriz diye yorumladı. 
17-18 Eylül’deki son FED FOMC toplantısının tutanakları geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Aşağıda bu tutanakların içeriğinin özetini veriyoruz. Toplantıya katılan 5 FED Yönetim Kurulu üyesi ve 12 FED Bankası Şubesinin Başkanları ve FED’in kendi görevli uzman ekonomistleri geleceğe dönük görüşlerini belirtmiş ve bu görüşlerden de eylül ayı verileriyle ilgili bir ortalama beklenti çıkarılmış. 
Aşağıda bir tablo halinde yıl sonu “FED ailesinin” yeni ve eylül ayı itibarıyla ortalama tahminlerini ve de Haziran 2013 tarihindeki eski beklentilerini veriyoruz.  2013 yıl sonu büyüme beklentilerindeki kötüleşmeyi ilk satır ile ikinci satır karşılaştırılarak görmek mümkün. 

Merkez bankalarının “forward guidance” denen ve geleceğe dönük yol göstermelerini içeren açıklamaları ya bir takvim verilerek ya da verilerin gelecek tahminleri verilip şart olarak konularak kamuoyuna açıklanır. Bernanke takvim vermekten kaçınmıştı. Verileri şart olarak vermişti. Yukarıdaki verilerde büyüme tahmini haziranda tahmin edildiğinden  daha düşük, enflasyon da düşünülenden daha düşük,  FED likidite daraltmayı da bu nedenle ileriye atmış bulunuyor. 
Bir sonraki FED toplantısı Ekim 2013 sonunda yapılacak. Bütçe ve borç limiti kavgasının olası sonuçları ekim sonunda bir karar vermeyi büyük çapta olanaksız yapmakta. Bu nedenle de FED’in aralık ayına kadar kolay kolay önemli bir adım atmayacağını düşünmekteyiz. Zaten ben Bernanke’nin yerinde olsa idim bundan sonra görevden resmen ayrılana kadar hiçbir riskli adım atmazdım! 
    

 

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi