• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
19 Aralık 2014 Cuma

FED ne dedi?

Amerikan Merkez Bankası 17 Aralık toplantı sonrası açıklamalarını yayınladı. Aşağıda komitenin raporunun tümünün kısaltılmış bir tercümesini aktarıyorum. Okuyun ve kendiniz karar verin. Benim kanaatim 2015 yılının ikinci yarısından evvel Yellen’in faizleri azdırmayacağıdır.

FED tayfası der ki: Ekim toplantısından bu yana gelen veriler ekonomik faaliyetin orta karar bir şekilde arttığını gösteriyor. İşgücü piyasası daha iyileşmiş durumda. İşgücü kullanımının zayıflığı da giderek azalmakta. Hanehalkı harcamaları artışı orta karar, şirketlerin yatırım harcamaları da ilerliyor, ama konut sektöründe toparlanma hala yavaş. Enflasyon, komitenin uzun dönem hedeflerinin altında devam ediyor. Piyasada enflasyona karşı çalışanlara ödemelerin artışları pek fazla değil, anketlerde enflasyon beklentileri de pek değişmeden duruyor.
Bu komite, hem istihdam, hem de enflasyon sorunlarını içeren ikili bir göreve sahiptir. Komite uygun politikalar kullanıldığında hem ekonomik faaliyetin orta karar bir tempoda artacağını, hem de emek piyasası endikatörlerinin ikili görev ile uyumlu olarak gelişeceğini bekler. Şu anda her iki görev açısından durum oldukça dengeli gitmektedir. Komite emek piyasası iyi duruma geldikçe enflasyonun yavaş yavaş yüzde 2 hedefine doğru hareket edeceğini ve enerji fiyatlarının geçici etkilerinin ve diğer faktörlerin etkilerinin de ortadan kalkacağını görmektedir.

Sabırlı olmamız gerekiyor

Maksimum istihdam ve fiyat stabilizasyonu için komite 0 ile yüzde 0.25 arasındaki 'federal funds' faizi düzeyini bugün uygun bulmaktadır. Bu faiz düzeyini ne kadar süre sabit tutmak gerektiğini emek piyasası verilerini de içeren enformasyon, enflasyon baskısı endikatörleri ve enflasyon beklentileri ve finansal gelişmeler incelemelerine dayanarak belirleyecektir. Komite para politikası duruşunu değiştirmede ve normalize etmede başlangıçta “patient” yani sabırlı olmak gerektiğini düşünmektedir. Komite tahmin edilen enflasyon, uzun dönem hedefi olan yüzde 2 değerinin altında kalmaya devam ederse ve uzun dönem enflasyon beklentileri de iyice sabit kalırsa, şu andaki faizi düzeyini 0-0.25 düzeyinde “considerable time” yani uzunca süre olduğu yerde tutmanın uygun olacağını düşünmektedir. Ama komite, istihdam ve enflasyon hedeflerine gidiş bugün tahmin edilenden daha önce gerçek olursa, bu sefer “federal funds” faizinin yükseltilmesi daha önceye alınmak zorunda kalınabilir. Tabii gelişmeler tahmin edilenden daha yavaş gerçekleşirse tersine şu andan daha uzun süre faiz artışı yapılmayacaktır.
Komite elindeki kamu ve özel borç senetlerinin geri dönüş ana parasından aldığı likiditeyi yeniden yatırma politikasına devam etmektedir. Bu politika komitenin uzun vadeli menkul kıymet stoğunun yüksek durumda kalmasını sağlamakta.
Komite politika değişikliğine gidilecek zaman geldiğinde maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerini dengeli olarak tutacaktır. Komite şu anda, enflasyon ve istihdam FED’in görevleri ile uyumlu hale gelmeden önce, “for some time” yani bir süre “federal funds” faizlerini komitenin uzun vade normali saydığı düzeylerden aşağıda tutacaktır.
Bunlar, FED faizleri ancak 2015 yılının ikinci yarısında yukarı doğru itecektir demek, Mart 2015 veya Haziran 2015 değil. Panik yapmayın!

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi