• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
24 Mart 2018 Cumartesi

FED faizleri yükseltti biraz moral düzeltti!

ABD Merkez Bankası FED, ‘batı medyasında’ yazıldığı gibi, ABD faizlerini nihayet artırdı. Zaten faiz artışının gündemde olduğunu biz de iki gün öncesinden köşemizde gündeme getirmiştik.

FED yeni başkanı Jay Powell aslında pek akademik bir iktisatçı değil ama iyi ve deneyimli bir piyasacı olmasa da başkanlığa atanmazdı. Başkan son iki gündür topluma iyimserlik getirmek için çabalıyor.

FED, çarşamba günü faizlerini, 1.25 ila 1.50 aralığından, 1.50-1.75 aralığına yükseltti. FED, 2018 sonuna kadar toplam 3 faiz artışı yapmış olacak. FED, ABD enflasyonunun da, önümüzdeki dönemde artmasını bekliyor. Powell konuşmasında sık sık önümüzdeki dönemde işgücü piyasasının kuvvetlenmekte olacağını ve de ekonomik faaliyetin pozitif dozda artacağını defalarca tekrar etti. Powell, kamunun maliye politikasının ve de finansal kurumların büyümelerinin artmasının, güven veren bir duruma geldiğinin altını da tekrar tekrar çizdi.

Piyasa yorumlarına göre, FED Başkanı Powell yaptığı konuşmada ekonominin beklenenden daha iyi durumda olduğunu ve de 1.5 trilyon dolarlık vergi indirimleri ve de artan kamu harcamalarının büyümeye güç vereceğini de gündeme getirdi.

FED Governörü Lael Brainard tarafından yapılan açıklamalara göre, ekonomik büyüme hem bu yıl hem de gelecek yıl mevcut beklentilerden yarım puan daha fazla olacak deniyor.

Ancak bazı kişiler FED’in bu yıl üç değil, dört faiz artışı yapmasını bekliyorlardı. Bu nedenle Powell biraz da finansal piyasaların ‘çenesinin’ hedefi oldu. Ama FED üç defadan fazla faiz artışı yapacak gibi pek gözükmüyor.

FED 2019’da da sadece üç faiz artışı yapmayı planlıyor. 2020’nin ortasında faizin yüzde 3.4 olacağı ve de daha sonra biraz azalarak, yüzde 3.1 düzeyine doğru ineceği de konuşuluyor.

FED ekonominin gelişme ve büyümesinin de makul düzeyde olduğunu da vurguladı. Ama hane halkı ve şirketler aslında biraz yavaşlamış bulunuyorl. 2018’in ilk ölçümleri, büyümenin ilk çeyrekte yüzde 1.8 olacağı ama sonra da 2018 yıllık büyümesinin yüzde 2.5 düzeyinin biraz altında gerçekleşeceği tartışılmakta. Aralık tahmininde yüzde 2.5 büyüme vardı, şimdi ise gelecek yıl için yüzde 2.4 tahmini var. Ancak ABD enflasyonunun hâlâ düşük olması, bazı kurum ve kişileri düşündürüyor. Ama Başkan Powell fiyatların artışının yakında makul bir düzeye geleceğini de gündeme getirdi. Bekleyecek ve göreceğiz!

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?