• $13,5485
  • €15,4031
  • 790.59
  • 1979.83
21 Aralık 2016 Çarşamba

FED bir daha ne zaman faiz artırır?

Financial Times gazetesinde bir habere göre ekonomistler arasında bir inceleme yapılmış ve de sonuçta, ekonomistlerin görüşlerinde, FED’in 2017 yılının ilk altı ayında bir faiz artışı yapmayacağı ortaya çıkmış.

Ekonomistler bu altı ayda yeni başkan Trump’ın politikalarının tamamen ortaya çıkmasını beklemek gerektiği kanısında imişler. Haberi aktaran New York’tan Eric Platt!

Financial Times tarafından 31 ekonomist arasında yapılan yapılan inceleme ve anket sonucu da FED’in ilk altı aydan sonra sadece iki defa faiz artışı yapacağı görüşü ortaya çıkmış.

Çünkü gelecek yıl global ekonomik büyüme artacak olmakla beraber bu büyüme artışı oldukça yavaş olacakmış. Yani artış uzun dönem ortalamasının altında kalacakmış.

Hatırlanırsa, ekonomistler genelde FED faiz artışı yaparken sadece ABD ekonomisine değil, tüm dünyaya bakmakta diyorlar. Bu görüşü de Oxford Economics’den ikitisatçı Gregory Daco gündeme getirmiş.

Ama bundan sonra FED’in faiz artışını FED değil, Başkan Trump’ın politikaları ve de bu politikalardan olan beklentiler belirleyecek diye düşünülüyor. Trump’ın politikalarının global etkileri verilecek faiz kararlarında durumu belirlemek açısından önemli olacak diye düşünülüyor.

Yeni başkan Trump’ın beklenmeyen seçilişi, seçim gününe kadar yapılan dev boyuttaki borçlanmaların ise sonlandırılmasına neden olacak. Çünkü bu borçlanmalar ve borçlanmaların global faizler üzerindeki etkileri, geçtiğimiz yaz aylarında gelişen ülkelerde faizlerin aşırı yükselmesine neden olmuştu.

Yatırımcılar ve ticaret erbabı, Trump’ın Cumhuriyetçiler tarafından kontrol edilen bir Kongre ile çalışıyor olmasının da 2017 yılında ABD büyümesine biraz katkısı olsa da, 2017 ve 2018 yıllarında büyümeye katkıların oldukça küçük olacağını düşünüyorlar.

İktisatçılar, Trump’ın 'stimulus' paketi 2017 yılında büyümeye yüzde 0.2 artış yapar tahminini gündeme getirmekteler. Bu da, büyüme olsa olsa yüzde 2.2 olur demek. Tahminciler 2018 yılında ise büyümeye Trump’ın politikalarının katkısı yüzde 0.4 olur ve toplam büyüme de yüzde 2.3 düzeyine gelir diye düşünüyorlar.

FED’in Aralık toplantısının sonunda 2017 yılında üç faiz artışı olabilir denmişti. Üç artışın gerçekleşmesi konusunun olasılığı ise, piyasada yapılan analizlerde sadece yüzde 46 gibi.

Bu tahminler de 15 ve 16 Aralık günlerinde yapılmış!

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı