• $13,4572
  • €15,3234
  • 770.19
  • 1857.4
9 Nisan 2018 Pazartesi

Fed Başkanı ekonomist değil hukukçu olunca!

New York Fed’in emektar başkanı emekli olunca ve de tüm Fed Başkanı Yellen’in döneminde bankaya daha öncelerden atanan ve Yellen sonrasında da FED Başkanı seçilen Jerome Powell, ekonomist değil hukukçu olduğu için, Bankanın tepesinde bir de iktisatçı olması tercih edilmiş, zirvede bir parasal ekonomi uzmanı iktisatçıya da görev verilmesi gerekli olmuştu.

Geçtiğimiz Salı günü toplantılar ve görüşmeler yapıldı ve bitirildi ve de bankanın (Fed) içinden, bir para politikası uzmanı iktisatçı, ayın dördünde New York FED başkanlığına ve de dolayısı ile Bankayı tepeden yöneten üç kişiden biri olarak atandı. Resmi unvanı New York Fed Başkanı, ama tüm Fed Başkanı değil. Ama daha öncesinde zaten San Francisco Fed Başkanı olarak görev yapmakta idi. Yani John Williams giderek yükseliyor.

John Williams’ın araştırmalarına bakıldığı zaman Fed’in para politikalarını en yakından inceleyen ve de uzun zamandır biriktirdiği aştırmaları olan bir kişi John Williams. Fed’in bir önceki ve bu yıl görevden ayrılan Başkanı Janet Yellen, başkan olmadan evvel San Francisco Fed Başkanlığı da yapmıştı ve o zaman da San Fransisco Fed’de Yellen Başkanken, araştırmacı Başkan yardımcısı da John Williams idi. Yani Williams tamamen geçmişi tanıyan ve bilen, en uzman FED iktisatçılarından biri.

Daha önce, Başkan seçilen Powell ise 12 Fed Bankasını yöneten bir kimse olmuştu. Şubat ayında, finans merakı ve geçmişi olan Powell, esas Başkan atanmıştı. Sonunda tepeye bir iktisatçı gerektiğinden de, John Williams New York’a seçilen Başkan oldu.

Powell seçilmeden önce 100 kişiye yakın uzman araştırma sürecinden geçmişti, bunlardan 13 tanesi ile de uzun görüşmeler yapılmıştı ve de sonra finale birkaç aday kalmıştı. Çok düşünülen adayların arasında daha önce bir Afrikalı-Amerikalı olan ve daha önce FED Başkan yardımcılığı yapmış Roger Ferguson önemli aday olarak vardı. Bir diğer önemli aday olarak da, siyahi ekonomist olan ve de New York Üniversitesi Stern School of Business Dekanı da olan Blair Henry düşünülmüştü. Bir siyahi aday olan Raymond Mc Quire da, Citigroup yöneticisi olarak dikkatle incelenmişti. Mary Miller adlı bono piyasası uzmanı ve de daha önce de Kamu’da Hazine’de Departman yöneticiliği yapmış bir bayan da ciddi adaylar arasında incelendi.

Sonunda New York Başkanlığına ve de Fed zirvesindeki üç kişiden biri de seçilen John Williams aslında hiçbir zaman finans piyasasında çalışmamış bir kişi idi.

Bir kadın veya bir yabancının veya bir azınlık mensubunun seçilmesi de pek istenmiyordu. Fed yönetiminde 12 adet Fed Bankasının 12 Başkanı da vardı, Bunların on tanesi beyazdı. Ve 10 tanesi de erkekti. Yeni seçilen Williams da, hem beyaz, hem de erkek! Üstelik de çok iyi bir para politikası uzmanı iktisatçı olduğu de biliniyor. Sonunda o seçildi.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı