• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
24 Eylül 2013 Salı

FED 22 Haziran’da söylemişti zaten!

Aşağıdaki köşeyi 22 Haziran 2013 günü yazmıştım. ABD Merkez Bankası’nın tüm açıklamalarını ve FED Başkanı’nın tüm basın toplantısı metinlerini de yakından incelemeden bir karara varmam. Hatırlanırsa mayısta  Fed Başkanı’nın söylemleri yanlış yorumlandı. Başkan 21 Mayıs’ta bazı açıklamalar yaptı. Haziranda ise daha da açık beyanlarda bulundu. Bu yazı Haziran ayındaki açıklamalara dayanıyor ve piyasanın yanlış yorumlarına karşı kamuoyunu ikaz etmekte.  Daha sonra da en az 10 kez benzer şekilde tahvil alımını durdurmanın ve likidite azaltmanın 2014 başından evvel başlamayacağını gündeme getiren yazılar ürettim. Yazımı aynen  aşağıya alıyorum. İşte FED özeti! 

İşsizlik yüzde 7’nin altına inmeli 

“Tüm dünya Fed’in dünkü toplantısında neler açıklayacağım çok merak ediyordu. Halbuki merak edilecek pek bir şey de yoktu. Geçmişteki açıklamaları yakından izleyenler, FED’in dramatik şeyler söylemeyeceğini ama son dönemde epey sopa yemiş olan hedge fon yöneticilerinin  tersine spekülasyonu arttırdığını bilmekte idiler. Nitekim FED’in bu seferki yazılı açıklamalarında hafif söylem değişiklikleri dışında pek önemli bir açıklama da yoktu. Hatta piyasalara biraz iyimserlik enjekte etmeyi seçmişti. FED’in iyimser bir görüntü vermesi aslında politika değişiklik  beklentilerini azdırabilecek bir şey olabilir ama FED, parasal genişleme ile ilgili hiç bir şey söylememeye ve ima etmemeye çok dikkat etmişti.
FED’in raporunun açıklanmasından sonra Bernanke, daha aydınlatıcı açıklamalar yaptı. Bernanke özetle, FED’in  yüzde 6.5 işsizlik sayısını gördüğü anda tetiğe basmayacağını belirtti. İşsizlik yüzde 7’nin altına indiği zaman QE yaklaşımının duracağını, fakat likidite geri çekme operasyonunun başlamayacağını da açıkladı. Diğer taraftan FED, faizlerin yükseltilmesi zamanı geldiğinde de bunu “ barbarca “ yapmayacağını yavaş yavaş ve gelişmeleri global çapta yakından izleyerek yapacağını belirtti.

2013 sonunda olmayacağı kesin 

FED geleceğe dönük bazı tahminlerini haziranda  değiştirdi.  2013 yılı reel büyüme tahminini düşürdü, 2014 tahminini yükseltti. İşsizlik rakamlarının da yıl sonunda yüzde 7.25 civarında olacağını, 2014 rakamının 6.65 civarında gerçekleşeceğini de belirtti. Bu şartlar altında piyasada FED’in QE yaklaşımının 2014 mayıs ayında durdurulmasının ve nisan veya mayıs 2015 tarihinde de faizlerin yukarıya doğru döndürülmesinin daha olası olduğu görünüyor. Tabii FED bir gün gelecek likiditeyi geri çekecek ve faizleri yükseltecek. Bu konuşmadan sonra bunun  2013 yılında olmayacağı açıkça anlaşılıyor. Bankalarımız ve ekonomi yönetiminin şimdiden bir yaklaşım planı oluşturmaları gerektiği de açıkça ortada! 
Ben bu açıklamaları izleyip, doğruya ulaşabiliyorsam, piyasadaki esas uzmanlar nasıl yanlış yaklaşıma angaje olmuş olabilirler ki? Yazdığım yazılar olanları tam özetliyordu. 
FED değil, piyasa hata yapıyor!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor