• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
23 Ekim 2016 Pazar

Faizler değişmedi!

Merkez Bankası Başkan Murat Çetinkaya, başkanlık döneminde, 25.3.2016 tarihinde tavan faizini (koridor üst limiti) 10.50 düzeyine indirdikten sonra, yedi ayda altı defa düşürerek değiştirdi ama ilk defa 20 Ekim 2016 tarihinde sabit bıraktı. Koridorun alt faizi yüzde 7.25 düzeyinde kalırken, üst faizi 8.25 olarak durdu, adı politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizi de 7.50 olarak sabit kaldı.

Peki faiz neden 7 ay sonra değiştirilmedi? Merkez Bankası'nın basın duyurusu aşağıdaki açıklamaları yapmış bulunuyor.

Merkez Bankası'nın açıklanmasına göre son veriler ve yılın üçüncü çeyreğine ilişkin göstergeler ülkemizin ekonomik ivme kaybı yaşadığını göstermekte. Bankaya göre dış ticaret hadlerindeki gecikmeli gelişmeler ve de tüketici kredilerinin seyri cari açıktaki turizm kaynaklı artışı pek desteklememektedir.

Ancak Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artış Merkez Bankamıza göre ihracatımıza olumlu etki etmektedir. Gündeme gelen destek tedbirleri ve teşviklerinin son çeyrekte iç talepte artış eğilimi başlatacağı düşünülmektedir.

Merkez Bankası ekonominin gündemindeki yapısal reformların da büyüme ivmesini artırabilecek şekilde gündeme geleceğini düşünmektedir.

Diğer taraftan Merkez Bankası'na göre toplam talepteki yavaşlama çekirdek enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Ama döviz kuru ve de maliyet unsurları da enflasyonun iyileşmesini sınırlamakta ve de para politikasında temkinli duruşun devamını gerektirmektedir.

Bu değerlendirmeler çerçevesinde Para Politikası Kurulu faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiş olup, bir sonraki önlemlerin ne olacağı konusunda verilerin belirleyici olacağını vurgulamakta.

Para politikasının geleceğe dönük kararları, gerektiği gibi enflasyonun görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve de enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yani yeni veriler ve haberler, Para Politikası Kurulu'nun politika yaklaşımını belirleyecektir.

Ama ABD ekonomisinde aralık ayında dolar faizinin artması ve dolayısıyla da doların tüm paralar karşısında değer artışı yaşaması olasılığı da unutulmamalıdır.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!